بیوتکنولوژی پزشکی

شناسایی ۱۵ ژن جدید که در شکل دادن چهره انسان دخیل هستند!

✅ محققان بلژیکی و آمریکایی ۱۵ ژن را شناسایی کردند که ویژگی‌های چهره را تعیین می‌کنند. DNA عامل تعیین چهره‌ی ماست. در آینده پزشکان می‌توانند از DNA برای جراحی بازسازی جمجمه و چهره استفاده کنند و متخصصان پزشکی قانونی قادر به طراحی چهره مجرم بر اساس DNA بازیابی شده از صحنه جرم خواهند بود.


?به گفته Cleas نویسنده اصلی مقاله، این پژوهش بر روی ویژگی‌های خاص متمرکز نیست. او افزود: «همکاران ما اطلاعاتی را از تصاویر سه بعدی چهره‌ها و DNA مربوط به این افراد فراهم کردند. هر چهره به طور خودکار به واحدهای کوچک‌تر تقسیم شد. سپس ما بررسی کردیم که آیا مکان‌هایی در DNA وجود دارند که با این واحدها سازگار شوند یا خیر». این روش تقسیم بندی واحدی برای اولین بار امکان بررسی تعداد بی‌شماری از خصوصیات چهره را فراهم آورد. دانشمندان توانستند ۱۵ محل برروی DNA را شناسایی کنند که این مکان‌های ژنومیک با ویژگی‌های واحدی چهره که هنگام شکل‌گیری آن در رحم فعال هستند، مرتبط بودند. علاوه بر این، آن‌ها دریافتند که متغیرهای مختلف ژنتیکی که در این مطالعه شناسایی شدند با مناطقی از ژنوم مرتبط اند که بر روی زمان، مکان و چگونگی بیان ژن‌ها تأثیر می‌گذارند.

?۷ ژن از ۱۵ ژن شناسایی شده مرتبط با بینی هستند و این خبر خوبی است. جمجمه هیچ اثری از بینی که دارای بافت نرم و غضروفی است، ندارد. بنابراین هنگامی که دانشمندان پزشکی قانونی بخواهند یک چهره را بر اساس DNA بازسازی کنند، بینی محدودیت ایجاد می‌کند. چنانچه جمجمه نیز فراهم کننده‌ی DNA باشد، تعیین شکل بینی در آینده بسیار آسان‌تر خواهد بود.

?به گفته Shriver یکی از اعضای این تحقیق:« ما قادر به پیش‌بینی یک چهره صحیح و کامل بر اساس DNA نخواهیم بود. ما حتی به دانستن تمام ژن‌هایی که چهره ما را شکل می‌دهند، نزدیک هم نیستیم. علاوه بر این، عواملی از قبیل سن، محیط و سبک زندگی نیز بر روی چگونگی شکل‌گیری چهره تأثیر می‌گذارند». Cleas که متخصص آنالیز تصاویر محاسباتی است اشاره می‌کند که برنامه های بالقوه دیگری هم وجود دارند؛ با همان فن‌اوری جدید که در این مطالعه استفاده شد می‌توان سایر تصاویر پزشکی مانند اسکن مغز را به ژن‌ها ارتباط داد. در بلند مدت، این می‌تواند دیدگاه ژنتیکی جدیدی را نسبت به شکل و عملکرد مغز و نیز در بیماری‌های تحلیل برنده‌ی عصبی مانند آلزایمر فراهم کند.

?مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

شناسایی ۱۵ ژن جدید که در شکل دادن چهره انسان دخیل هستند! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن