سرطان تخمدان

شیر و خطر ابتلا به سرطان تخمدان

✅ گرچه خطر ابتلا به سرطان به ‌طور کلی رو به کاهش است، مرگ ناشی از سرطان میان آفریقایی-آمریکایی ها نسبت به جوامع دیگر بیشتر است. احتمالاً نتایج این مطالعه بتواند این آمار را حداقل برای سرطان تخمدان، کاهش دهد. سرطان تخمدان رتبه پنجم مرگ ناشی از سرطان در میان زنان را دارد. از 22000 مورد جدید تخمین زده شده در سال جاری، تنها 10-15 درصد از بیماران با موفقیت درمان می‌شوند؛ بقیه موارد یا به درمان پاسخ نمی‌دهند یا با بازگشت بیماری مواجه می‌شوند. دانشمندان عوامل موجود در لبنیات را مسبب می‌دانند؛ تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهد.


موسسه سرطان راتگرز نیوجرسی (Rutgers Cancer Institute of New Jersey -CINJ)، مطالعات اپیدمیولوژیک کنترل‌شده‌ای برای درک ارتباط بین مصرف لبنیات و سرطان تخمدان در جمعیت آفریقایی-آمریکایی، ترتیب داد. در گروه موردمطالعه، 490 زن آمریکایی-آفریقایی بیمار و 656 زن آفریقایی-آمریکایی به‌ عنوان شاهد در نظر گرفته شدند. نتیجه آن بود که افزایش لاکتوز (قند موجود در شیر) با افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان همراه بود؛ درنتیجه شیر کامل (whole milk) برخلاف شیر کم‌چرب، سبب افزایش خطر ابتلا می‌شود. با حضور بیشتر در معرض خورشید، خطر ابتلا به سرطان تخمدان کاهش اما خطر ابتلا به سرطان پوست افزایش میابد. پس ترکیبی از آفتاب متوسط به همراه مصرف کافی ویتامین D، می‌تواند راه‌حلی ایمن باشد.

تنها بر اساس داده‌های این مطالعه نمی‌توان به رابطه علت و معلولی دقیقی دست ‌یافت؛ اما شاید بد نباشد که این گروه از زنان در کنار کاهش مصرف لاکتوز، مواد غذایی غنی از کلسیم را در رژیم غذایی خود جای دهند. کلسیم همچنین می‌تواند با پوکی استخوان شایع در زنان مبارزه کند. با توجه به اندازه وسیع نمونه مورد مطالعه از زنان آفریقایی-آمریکایی مناطق مختلف جغرافیایی و سطوح مختلف اجتماعی و اقتصادی، می‌توان یافته‌های حاصل را به کل جامعه این زنان تعمیم داد. به خاطر نبود ابزار غربالگری مؤثر برای سرطان تخمدان و میزان بقای پایین این جمعیت در برابر این بیماری، پیشگیری از طریق شیوه زندگی یا تغییرات در رژیم غذایی حیاتی است.

?ترجمه: زهرا توکل

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

شیر و خطر ابتلا به سرطان تخمدان – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن