سرطانفناوری های همگرا

شیوع بیشتر سرطان در مردان نسبت به زنان

نرخ وقوع سرطان، در تمامی انواع آن، در مردان بیشتر از زنان است، به جز در برخی موارد که اختلاف کمی در بین دو جنس وجود دارد. بر طبق آمار ارائه شده از مرکز ملی سرطان، خطر ابتلا به سرطان در مردان ۲۰ درصد بالاتر از زنان است. دلیل این اختلاف به سختی قابل تشخیص است.


دلایلی سنتی مانند این که مردان به علت انجام مشاغلی خاص بیشتر در معرض مواد شیمیایی بودند و یا احتمال مصرف بیشتر دخانیات در مردان، دلایلی ناکافی برای ایجاد این اختلاف زیاد هستند؛ زیرا با این که الگوی مصرف سیگار و الگوهای شغلی در بین دو جنس تغییر کرده است، نرخ ابتلا به سرطانهای مرتبط با مصرف دخانیات مثل سرطان دهان، باز هم در مردان بیشتر است.

مطالعات پژوهشگران در موسسه سرطان Dana-Farber و Broad در دانشگاه هاروارد و MIT نشان میدهد که مجموعه ای از ژنهای موجود بر کروموزوم X در زنان باعث حفاظت بیشتر در مقابل سرطان میشود. در مردها یک کروموزوم X وجود دارد و اینطور انتظار میرود که خاموش شدن یکی از دو کروموزوم X در دوران جنینی در زنان، باعث تساوی شرایط باشد؛ اما مطالعات نشان میدهد که برخی از ژنهای کروموزوم خاموش X در زنان، فعال و بیان میشوند.

به گفته ی محققان ژن سرکوبگر تومور، که بر کروموزوم X اضافه در زنان قرار دارد، کلید اصلی شیوع کمتر اکثریت سرطانها در این جنس است. محققان ژنهایی موسوم به EXITs را عامل فرار از فرآیند خاموش کردن کروموزوم X دوم در زنان میدانند.

قبلا نشان داده شده بود که نوعی از سلولهای خونی سرطانی، در ژن KDM6A از کروموزوم X دچار جهش هستند. اگر این ژن مسئول سرکوب تومور بوده باشد، جهش در آن باعث اختلال در بیان و عملکرد و در نتیجه منجر به تولید سلولهای سرطانی میشود.
بنابراین جهش در ژن KDM6A در زنان نیز باید همانند مردان مخرب و باعث ایجاد سرطان شود؛ مگر اینکه جهش در ژنهایی مانند KDM6A، در فرار از فرآیند غیر فعال سازی کروموزوم X خاموش نقش داشته باشد.

بر طبق مطالعات، ۶ ناحیه از جمله KDM6A، در منطقه غیر اُتوزومی کروموزوم X وجود دارد که محل ایجاد جهش هستند.
تجزیه و تحلیل این نواحی در بسیاری از سرطانها نشان دهنده این امر است که جهش در این نواحی، مانع غیر فعال شدن کروموزوم X اضافه در زنان می شود.
در نتیجه اَللهای سالم و جهش نیافته ژنهای EXITS از روی کروموزوم همولوگ X در زنان بیان شده و سرطان را سرکوب می کنند، درحالیکه در مردان، به علت عدم وجود کروموزوم همولوگ X، سرکوب سرطان اتفاق نمی افتد.

نتایج این تحقیق در نشریه معتبر Nature Genetics به چاپ رسیده است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن