اقتصاد زیستی

یک ویال صادرات بیوتکنولوژی معادل 200 بشکه نفت است

 

اگر همین جمله بالا را جستجو کنید، به نتایج جالبی می‌رسید که آیا کلمه مشکوک در گزاره خبری مذکور، ویال “vial” است یا ریال (واحد پول) !! ویال که یک نوع ظرف شیشه‌ای یا پلاستیکی کوچک است و برای نگه‌داری دارو استفاده می‌کنند.

نمودارهای مربوط به آینده نگاری وضعیت دارو در ایران حاکی از آن است که میزان رشد فروش داروهای ژنریک و معمولی تقریباً ثابت است، اما داروهای بیوتکنولوژی دارای رشد فزاینده‌ای خواهند بود، بنابراین سرمایه گذاری در داروهای بیوتکنولوژی نقش حیاتی‌تری در صنعت دارویی ایران دارند.

امروزه تقریبا ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز کشور داروهای نسل متداول و ۳ تا ۴ درصد، داروهای High-tech هستند ولی همین میزان، نزدیک به ۴۰ درصد بودجه دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهند و هر کشوری با دستیابی به این داروها می‌تواند به ارزش افزوده بسیار بالایی برسد که در اغلب موارد بالای ۸۰ درصد ارزش افزوده گزارش شده است. البته باید توجه داشت که بیش از نیمی از آنها از نظر اقتصادی فعلا به صرفه نیستند.
در سال گذشته حوزه زیست فناوری در شاخه های مختلف آن در حدود ۲۲ میلیون شغل ایجاد کرده است که این تعداد در اتحادیه اروپا به میزان ۹ درصد است.

شاید الان دیگر خیلی مهم نباشد که جمله ابتدای این مطلب ریال هست یا ویال!! ولی چیزی که خیلی مهم است ارزش افزوده بسیار بالای داروهای بیوتکنولوژی و لزوم داشتن نگاه آینده پژوهانه به این صنعت و دیگر حوزه‌های بیوتکنولوژی است.

نویسنده: حسین گدازی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳

کانال اقتصاد زیستی

یک ویال صادرات بیوتکنولوژی معادل ۲۰۰ بشکه نفت است – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن