اخباربیوفیلم

تلاش ضد عفونی کننده های بیمارستانی برای حذف کلنی های باکتریایی C. diff

براساس نتایج یک مطالعه جدید، یک باکتری فوق‌العاده سرسخت، به نام Clostridioides difficile یا C. diff در حال پیروزی در برابر ضدعفونی کننده‌های درجه یک بیمارستانی است. باکتری C. diff باعث ایجاد التهاب روده بزرگ با علائم مختلف از اسهال تا عفونت‌های خطرناک که زندگی را تهدید می‌کند می شود و بیشتر در میان سالمندان در بیمارستان‌ها یا سایر مراکز درمانی شایع است.


آقای Kevin Garey -پروفسور دانشگاه- گفت: “ما فهمیدیم که هیچ ماده ضدعفونی کننده‌ای قادر به از بین بردن C. difficile که در داخل بیوفیلم‌ها هست، نیست. گرچه ما تفاوت‌هایی را بین ضدعفونی کننده‌ها مشاهده کردیم.”

به‌طور کلی Virex و Clorox و Cidex OPA در کشتن اسپورهای C. diff مؤثر بودند. Clorox و OPA همچنین در کشتن تمام سلول‌های رویشی -که مرحله‌ سلولی است که ایجاد عفونت می‌کند- مؤثر بودند. مشخص شد که Virex نسبت به رشد سلول‌های رویشی در بیوفیلم‌ها بی‌اثر است. Clorox و Virex به همراه VItal oxide و Nixall و Cidex OPA در کاهش زیست ‌وده مؤثر بودند.

تا به حال هیچ مطالعه‌ای ضدعفونی کننده‌های شیمیایی را برای اسپورهای C. diff موجود در بیوفیلم بررسی نکرده است. برای این پروژه، پنج سویه منحصر به فرد C. diff که در سه نوع مختلف بیوفیلم به مدت ۷۲ یا ۱۲۰ ساعت رشد یافته‌اند، در معرض هفت ماده ضدعفونی کننده مختلف بیمارستانی قرار گرفتند.

باکتری ها می‌توانند تقریباً در هر سطح رشد کنند و یک بیوفیلم پیچیده مانند پوشش زره‌پوش تشکیل دهند و هرجایی می توانند زنده بمانند و رشد کنند. به لجن داخل یک شلنگ در باغ قدیمی یا به پلاک دندان خود فکر کنید، هر دو بیوفیلم هستند. بیوفیلم‌های خطرناک‌تری در دستگاه‌های پزشکی مانند کاتترها یا وسیله‌های تزریق شکل می‌گیرند و دسترسی مستقیم باکتری‌ها را به بیمار می‌دهند.

در مرکز بیوفیلم، لکه‌ای بدون اکسیژن وجود دارد که یک مکان جذاب برای اسپور بی‌هوازی C. diff است، که هنگام لمس اکسیژن می‌میرد. Rashid توانست اسپور این باکتری را برای جوانه‌زنی و تکثیر در بیوفیلم در محیط غنی از اکسیژن بدست آورد. این مطالعه توضیح می‌دهد که چرا ریشه‌کن کردن C. diff از محیط کار سخت است و توانایی این اسپورها را در همه‌جا بودن و تکثیر خود در محیط نشان می‌دهد.

بقای C. diff در بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان خطرناک است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها گزارش می‌دهند که در طی یک ماه از تشخیص، یک نفر در ۱۱ نفر بالای ۶۵ سال در اثر عفونت C. difficile مربوط به مراقبت‌های پزشکی درگذشت. آقای Kevin Garey گزارش داد که تقریباً ۱ درصد از افراد بالای ۸۰ سال، چه بیمار باشند و چه نباشند بر اثر ابتلا به عفونت C. diff درگذشتند.

آقای Kevin Garey گفت: “تحقیقات آینده می‌تواند شامل بهبود پاک‌کننده‌ های موجود باشد. Clorox بهترین چیزی است که ما داریم اما هنوز هم نسبت به محیط زیست حساس است. احتمالاً آینده‌ای وجود دارد که بتوانیم از آن استفاده کنیم تا یک ماده ضدعفونی کننده و حتی عالی‌تر از آن را برای مقابله با این باکتری سرسخت تولید کنیم.”

۵/۵ - (۳ امتیاز)
توسط
EurekAlert
منبع
American Society for Microbiology
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن