زیست شناسی مصنوعیفناوری های همگرانانوبیوتکنولوژی

طبیعت الهام‌بخش نانوتکنولوژی

✅ محققان نانوتکنولوژی که در زمینه بهبود مواد کامپوزیت ساخت بشر کار می‌کنند، در تلاش‌اند تا چگونگی عملکرد شگفت‌آور موادی که در طبیعت هستند درک کنند تا بتوانند از آن کپی کرده و حتی آن‌ها را بهبود ببخشند. تاکنون ما شاهد مواد نانو کامپوزیت الهام گرفته از صدف‌ها، روشی برای بازتولید بافت‌ها که از طبیعت الهام گرفته‌شده است و حتی رویکرد زیست الهام برای ساخت سیمان‌های پایدار بوده‌ایم.


? طبیعت روش‌های پایین- بالا (bottom-up) پیچیده‌ای برای ساخت نانو مواد مدنظرش دارد که اغلب قدرت و سختی مکانیکی فوق‌العاده‌ای دارند؛ جدا از پوسته خرچنگ و استخوان، یکی از بهترین مثال‌ها صدف است، لایه درونی صدف بسیاری از پوسته نرم‌تنان.

? نگاهی به ساختمان مواد طبیعی معمول، کلید درک روش زیست تقلید (biomimitic) برای ساخت مواد سنتزی جدید است، در این مرحله، دانشمندان روی جزئیات ساختمان صدف، استخوان و پوسته خرچنگ مباحثه می‌کنند.

? یک نگاه سلسله مراتبی منظم، سبب درک چگونگی رفتار مواد طبیعی در هنگام آسیب و شکستن می‌شود. در مرحله بعد دو محقق جزئیات چگونگی اصول اولیه که سبب برخی ویژگی‌های باورنکردنی مواد طبیعی هستند و می‌توانند برای طراحی مواد با ساختاری الهام گرفته از زیست به کار روند را مورداستفاده قرار می‌دهند.

? اگرچه بسیاری از نانوکامپوزیت های ساختاری زیست الهام با عملکرد بالا و ویژگی‌های عملکردی چندگانه عالی در حال ساخت هستند، با این حال پیشی گرفتن از ویژگی‌های ممتاز مواد طبیعی مشکل است، به‌ویژه با عملکردهایی مانند درمان خود به خودی، بازیافت و سازگاری خارجی که دارا هستند.

?ترجمه: منصوره حسینی

☑️ لینک مقاله
☑️ لینک خبر
☑️
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️
عضویت در کانال زیست فن

طبیعت الهام‌بخش نانوتکنولوژی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن