اکولوژیبیوتکنولوژی کشاورزیبیوتکنولوژی محیط زیست

طرح حفاظت از زنبورها در اروپا

| طرح حفاظت از زنبورها در اروپا، با ممنوعیت استفاده از حشره کش

✅ کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه در ممنوعیت استفاده از حشره کش هایی که باعث مرگ زنبورها می شدند، رای مثبت خود را اعلام کردند. حرکتی که حامیان طرح حفاظت از زنبورها، از آن با عنوان “چراغ امیدی” یاد کردند.


❇ گرده افشانی حدود ۹۰ درصد گیاهان زراعی توسط زنبورها انجام می شود، اما در سال های اخیر، این حشرات مفید به دلایلی هم چون حمله عوامل بیماری زا مثل ویروس ها و قارچ ها، یا استفاده از آفت کش ها، در حال از بین رفتن هستند.

❇ در این خصوص ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا رای به ممنوعیت سه نوع آفت کش neonicotinoid دادند، که از جمله مواد سمی مضر برای زنبورهای عسل و وحشی به شمار می رود. پیش از رای گیری نیز، بسیاری از حامیان محیط زیست با پوشیدن لباس های سیاه و زرد در حمایت از این ممنوعیت، اطراف مقر کمیته در بروکسل گرد هم آمدند.

❇ طبق این بیانیه، کمیته کشورهای عضو اتحادیه اروپا اذعان دارند که طرح پیشنهادی برای ممنوعیت این سه نوع آفت کش با نام های تیامتوکسام، ایمیداکلوپرید و کلوتیانیدین حاصل نتایج مطالعات علمی بوده و نشان از مضر بودن آن ها برای زنبورها دارد. ساختارهای شیمیایی این ترکیبات به گونه ای است که بر سیستم عصبی حشرات تاثیر منفی می گذارد.

❇ بروکسل در سال ۲۰۱۳ در اقدامی جهت حفاظت از زنبور ها، استفاده از این آفت کش ها را محدود کرده بود. گروه های فعال محیط زیستی نیز در حمایت از ممنوعیت استفاده از این ترکیبات تظاهراتی انجام داده اند. یکی از این فعالین در این خصوص می گوید: “این ممنوعیت جامع استفاده از neonicotinoid ها در تمامی مزارع نشان از پیروزی بزرگی برای زنبورها و به طور کلی برای کل محیط زیست است.” هم چنین این ممنوعیت ها همانند چراغ امیدی برای آینده زنبورهاست، که می تواند در حفظ هر چه بیشتر این موجودات ارزشمند مفید باشد.

❇ زمانی که گیاه در معرض این سموم قرار می گیرد، آن ها را جذب کرده، به برگ‏ ها، ریشه ها، ساقه و گل ها انتقال می دهد، و از این طریق گیاه در برابر برخی حشرات هم چون شته‏ ها و حشراتی که از ریشه تغذیه می کنند، مقاوم می شود. اما متاسفانه این سموم باعث می شود تا زنبورها نتوانند کندو را پیدا کنند و مقاومت آن ها به بیماری ها کاهش می یابد.

❇ امروزه واقعیتی وجود دارد که زنبورها نمی توانند با این سموم زندگی کنند و ما نیز بدون زنبورها (چه زنبور عسل و چه وحشی) نمی توانیم زندگی کنیم، پس باید این شیوه در دیگر کشورها نیز اجرایی شود.

? ترجمه: داور عابدینی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

  1. ضمن تشکر از مطالب ارزنده شما لطفآ امکان ارسال خبرهایتان را از شبکه های اجتماعی پیام رسان ایرانی (سروش، ایتا، بله..) را هم فراهم نمائید تشکر

    1. سلام و عرض ارادت
      منظورتون از امکان ارسال این است که روی شبکه های اجتماعی داخلی هم کانال داشته باشیم یا اینکه امکان اشتراک گذاری مطالب از روی سایت بر روی این شبکه ها فراهم شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن