بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

ظهور ویروس‌های عظیم الجثه

ظهور ویروس‌های عظیم الجثه - اخبار زیست فناوری ظهور ویروس‌های عظیم الجثه

✅ علاوه بر حضور میکروب‌ها در سیاره ما حضور آنها در بخش‌های دیگر آسمان نیز به اثبات رسیده است؛ ویروس‌هایی پیدا شده‌اند که از ویروس‌های معمول بزرگ‌تر هستند. این ویروس‌های غول‌پیکر از خیلی از باکتری‌ها و سلول‌های یوکاریوتی نیز بزرگ‌تر هستند. این ویروس‌های عظیم‌الجثه اولین بار در سال ۲۰۰۳ کشف شدند اما هم‌چنان گستردگی حضور آن‌ها نامعلوم است. Klosneuviruses ویروس غول‌پیکری با پیچیدگی‌های در ژن‌های شرکت‌کننده در فرایند ترجمه است در حالی که سایر ویروس‌ها فاقد این ویژگی هستند.


برخلاف تصور اکثر مردم، اغلب ویروس‌ها برای انسان مشکلی را ایجاد نمی‌کنند و حتی می‌توانند جزئی از میکروب‌های موثری باشند که در تنظیم چرخه‌های خاصی بر روی زمین موثرند. آغازیان نقش حیاتی را در چرخه کربن ایفا می‌کنند؛ ویروس‌ها نیز به طور موثری می‌توانند روی جمعیت آغازیان اثر بگذارند و موجب کاهش توانایی آن‌ها در تنظیم چرخه‌های جهانی شوند. احتمال داده می‌شود آغازیان میزبانی برای Klosneuviruses هستند.

در مطالعات دپارتمان انرژی و انستیتو ژنوم بر روی مجموعه‌های اطلاعاتی متاژنومیک، توالی‌های ژنومی شناسایی شدند که معمولا در ویروس‌های عظیم الجثه یافت می‌شوند. اولین گروه از این ویروس‌ها با نام Mimiviruses در سال ۲۰۰۳ کشف شدند و پس از آن گروه‌هایی بسیاری گزارش‌های متعددی را در این زمینه منتشر کردند.

دانشمندان ۵۷/۱ میلیون باز را از توالی‌های ویروس‌های عظیم‌الجثه احتمالی را تحت عنوان Klosneuvirus گردآوری کردند؛ و مطالعات بیشتر بر روی این دادهای متاژنومیک بیش از سه ژنوم مرتبط را پوشش نداد. سه تا از چهار Klosneuviruses با اجدادی از Cercozoa شناسایی شدند. این کشف بسیار غیرمعمول بود زیرا تا به اکنون همه این ویروس‌های بزرگ به Acanthamoeba (آمیب‌هایی که در خاک و آب‌های شیرین یافت می‌شوند) مرتبط شده بودند. هم‌چنین مشخص شد که Klosneuviruses اجزای یک سیستم ترجمه‌ای با پیچیدگی بالا را کد می‌کنند. در کنار این مطالعات مشخص شد که Klosneuviruses زیر خانواده‌ای از Mimiviruses به‌ حساب می‌آیند؛ و محققین پیشنهاد می‌کنند که Klosneuviruses درگذر زمان ژن‌هایی را از میزبان‌های متفاوت به دست آورده‌اند. نتایج این تحقیق، تأییدکننده نظریه‌ای است که ویروس‌های غول‌پیکر از ویروس‌های کوچک‌تر و نه اجداد سلولی خود به وجود آمده‌اند.

?ترجمه: زمزم جوادی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

ظهور ویروس‌های عظیم الجثه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن