آلزایمرپروتئومیکسعلوم اعصاب

عامل اصلی آلزایمر پروتئین تاو (tau) یا آمیلوئید بتا؟

یکی از نشانه های ثبت شده ی آلزایمر، پلاک های چسبنده پروتئین آمیلوئید بتاست، که در اطراف سلولهای عصبی تشکیل می شوند. اغلب دانشمندان بر این باورند که آمیلوئیدها مسئول فروپاشی پردازش اطلاعات و مرگ سلولها هستند. با این حال، بیش از یک دهه است که محققان به پروتئین دیگری به نام تاو -که در داخل سلول های مغز یافت میشود- به عنوان عامل اصلی محتمل اشاره می نمایند. مطالعه ی جدیدی با تصویربرداری از مغز ۱۰ نفر با آلزایمر خفیف نشان داده است، رسوب تاو -نه آمیلوئید- به علائمی مانند از دست دادن حافظه و زوال عقل بسیار مرتبط است. اگر چه این شواهد به خودی خود نمیتواند بحث آمیلوئید-تاو را حل و فصل کند، اما میتواند محققان را به تحقیقات جدید و بیشتر جهت درمان با هدفگیری تاو و ابزارهای تشخیصی بهتر راهنمایی کند.


مدتهاست که دانشمندان از یک تکنیک تصویربرداری به نام توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) جهت مشاهده رسوب آمیلوئید بتا -نشاندار شده با برچسبهای شیمیایی رادیواکتیو- در مغز افراد مبتلا به آلزایمر استفاده می کنند. در کنار تجزیه و تحلیل مرگ بافت مغزی، این مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به آلزایمر، به مراتب پلاک آمیلوئیدی بیشتری در مغز خود نسبت به افراد سالم دارند. مسئله اینجاست که حدود ۳۰درصد از مردم بدون هیچ نشانه ای از زوال عقل مغز، در کالبد شکافی دارای مغز غنی از آمیلوئید هستند.

بنابراین این سوال مطرح شده که شاید پروتئین تاو با پیچ خوردگی ساختاری اشتباه، عامل اصلی تخریب نورونها و بروز علائم بیماری بوده یا حداقل یک عامل مهم است. تا همین اواخر، تنها راه برای آزمایش این فرضیه، اندازه گیری تاو در بافت مغز پس از فوت فرد، یا نمونه های مایع مغزی نخاعی (CSF) فرد در طول حیاتش بود. اما در چند سال گذشته، محققان تصویربرداری PET را طوری توسعه داده اند که بدون هیچ خطری میتوان به مقادیر تاو در مغز فرد زنده دسترسی داشت. در مطالعه ای جدید، محققان یکی از این برچسبها و یکی از برچسبهای متصل شونده به آمیلوئید را استفاده کرده اند تا بتوانند رسوب هر دو پروتئین را در ۱۰ نفر با آلزایمر خفیف و ۳۶ بزرگسال سالم بررسی کنند. رسوب تاو بیشتر در لوب تمپورال یافت شد، جایی که در مغز در ارتباط با حافظه بوده و مربوط به اختلالات بیشتری در گروه های آزمایش حافظه و تستهای توجه است. این گزارش در Science Translational Medicine چاپ شده است.

همین رابطه در مورد بتا آمیلوئید صدق نمیکند. هر چند که اسکن PET از بتا آمیلوئید میتواند منجر به تشخیص زود هنگام آلزایمر گردد، اما در زمانی که فرد در حال عبور از مراحل اولیه و بدون نشانه ی بیماری به مرحله ی خفیف آلزایمر است، تاو پیش بینی کننده ی بهتری است. همچنین، مغز ممکن است قادر به جبران لطمات حاصل از بتا آمیلوئید باشد، اما زمانیکه تاو شروع به پخش شدن میکند، بدن قدرت مقابله با آن را ندارد.

محققان دریافته اند مقادیر بالای تاو که در CSF بیماران یافت میشود، ارتباط مستقیمی با افزایش تاو در لوب گیجگاهی مغز دارد، منطقه ای در مغز که در پردازش حافظه نقش دارد. بنابراین میتوان از تاو در مایع مغزی نخاعی به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده کرد.

البته این مطالعه فقط بر اساس یک نقطه زمانی در مغز شرکت کنندگان بوده است، پس نمیتواند ارتباط بین افزایش تاو و زوال ذهنی را اثبات کند. در حال حاضر مطالعات ردیابی تاو و آمیلوئید مغز افراد در طول زمان در جریان است. هدف اصلی این مطالعات این است که محققان بر اساس آنچه که در مغز اتفاق می افتد، قادر به پیش بینی این باشند که کدام درمان آلزایمر مورد نیاز هر فرد میباشد.

ترجمه: مرضیه عزیزی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن