بیوتکنولوژی پزشکی

کشف عامل ایجاد تجمعات پروتئینی در سلول‌های مغزی

کشف عامل ایجاد تجمعات پروتئینی در سلول‌های مغزی کشف عامل ایجاد تجمعات پروتئینی در سلول‌های مغزی

✅ بارزترین مسئله در بیماری‌های تباه نورونی (neurodegenerative)، ایجاد تجمعات پروتئینی می‌باشد. چگونگی تشکیل این تجمعات نامشخص بود تا اینکه دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا موفق به کشف یک ویژگی جدید در پروتئین Tau که با بیماری آلزایمر در ارتباط است، شدند.


این دانشمندان نشان دادند که پروتئین‌های Tau می‌توانند به شکل یک قطره‌ی کوچکِ بسیار متراکم ظاهر شوند. تشکیل این قطره‌های ریز زمانی انجام می‌پذیرد که Tau با یک RNA کمپلکسی را تشکیل داده باشد. این کمپلکس‌ها در فازی جدای از محیط خود قرار می‌گیرند، به همین دلیل تمایل به تجمع و تشکیل فیبر دارند.

در ابتدا این قطره‌های ریز از تشکیل فیبر سر باز میزنند، اما بعد از مدتی این حالت جدیدشان شرایطی را ایجاد می‌کند که Tau مجبور به تجمع می‌شود. این تجمیع بر اساس طول و شکل RNA موجود در قطره‌ها، با اتصال سستِ Tauهای دیگر به قطره شکل می‌گیرد.

ویژگی‌های گفته شده درباره‌ی Tau, در برخی پروتئین‌های دیگر، مثل پروتئین دخیل در بیماریِ amyotropic lateral sclerosis نیز دیده می‌شود. این یافته‌ها می‌تواند یک سر نخی در راه شناخت پاتولوژی Tau باشد.

در این مسیر چند ویژگی پروتئین Tau باید مورد توجه قرار گیرد: Tau می‌تواند به میلیاردها شکل تا بخورد، به RNA متصل شود و اینکه در شرایط فیزیولوژیکی می‌تواند ساختارهای برگشت پذیر را ایجاد کند.

?ترجمه: مرتضی احمدزاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

کشف عامل ایجاد تجمعات پروتئینی در سلول‌های مغزی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن