زیست تودهسوخت زیستی

اثر گروهی میکروارگانیسم ها، عامل بهبود عملکرد آنزیم تجزیه سلولز

امروزه تولید سوخت های زیستی از منابع سلولزی یکی از چالش های پیش روی بشر است. استفاده از مواد قندی، مانند ذرت، می تواند در آینده منجر به بروز بحران در صنایع غذایی و کشاورزی شود. به همین دلیل روند فعالیت های پژوهشی به سمت استفاده از مواد سلولزی است. سلولز فراوان ترین پلیمر ارگانیک در سطح زمین است.


بعضی از میکروارگانیسم های موجود در طبیعت، با سنتز آنزیمهای گلیکوزید هیدرولاز، منجر به تجزیه سلولز موجود در شبکه کریستالی دیواره سلولی گیاهان می شوند و از آن تغذیه می کنند. گروهی از این آنزیم ها می توانند در تبدیل زیست توده های گیاهان دارای سلولز به سوخت های زیستی و مواد شیمایی موثر باشند.

این میکروارگانیسم ها در طبیعت، هیچ گاه به صورت منفرد نیستند و همواره به صورت گروهی عمل می کنند. تمامی این میکرواگانیسم ها به صورت مجزا بررسی شده بودند اما اثرات گروهی آن ها تا به حال مورد بررسی قرار نگرفته بود.

اخیرا محققان با بررسی اثرات گروهی این میکروارگانیسم ها، بر روی مخلوطی از گیاهان سبز، به نتایج جالبی دست یافتند.

آن ها متوجه شدند که آنزیم شماره ۱۲ از خانواده گلیکوزید هیدرولازها (GH12)، که توسط باکتری Thermobispora bispora تولید می شود، در حالت گروهی بسیار موثر تر از حالت منفرد عمل می کند. این آنزیم می تواند در تبدیل زیست توده سلولزی گیاهان به سوخت های زیستی و مواد شیمیایی، با اعمال شرایط مناسب، بسیار موثر باشد.

در واقع این تحقیق، بیانگر این است که اثرات گروهی بر پروتئوم این نوع میکروارگانیسم، منجر به بهبود قابل توجهی در عملکرد آنزیم GH12 می شود.

ترجمه: سینا سلطانی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن