بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییپروتئومیکسعلوم اعصاب

شناسایی عامل جدید در پاتوژنز بیماری آلزایمر

✅دانشمندان آمریکایی در مؤسسه‌ی SBP نشان دادند پروتئینی به نام membralin نقش ضروری در پاتولوژی بیماری آلزایمر دارد. این پروتئین سبب تنظیم دستگاه سلولی جهت تولید آمیلوئید بتا می‌گردد.


?دکتر Huaxi Xu و همکارانش در مؤسسه‌ی SBP : “اگر ما بتوانیم مولکول‌هایی را پیدا کنیم که membralin را تعدیل کنند یا نقش آن را در دستگاه دفع پروتئین سلولی (ERAD) شناسایی نماییم، شاید بتوان از نورودژنراسیون پیشگیری کرد.” آن‌ها دریافتند یکی از پروتئین‌های تنظیم کننده ERAD ترکیبی از یک آنزیم به نام gama secretase است که Aβ را تولید می‌کند.

?از دست دادن حافظه در آلزایمر ناشی از اثرات سمی Aβ است که باعث ایجاد ارتباطات شکننده بین نورون‌ها می‌شود. Aβ زمانی ایجاد می‌شود که gama secretase پیش ساز آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کند. در حالیکه Aβ در مغز همه‌ی انسان‌ها ساخته می‌شود، تفاوت در میزان تولید و حذف آن از مغز افراد و چگونگی تأثیر آن برروی نورون‌ها، به این معنی است که دمانس در همه افراد پیشرفت نمی‌کند. تحقیقات نشان دادند که حذف ژن membralin منجر به تخریب سریع نورون حرکتی می‌شود، اما عملکرد سلولی آن مشخص نیست. همچنین سطوح پایین‌تر membralin نیز در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر مشاهده شد.

?این گروه با کمک پروتئومیکس، آنالیز میکروسکوپی و تست‌های عملکردی، شواهد قطعی از این‌که عملکردهای membralin بخشی از سیستم ERAD است، ارائه داد. ERAD به طور وابسته به membralin پروتئینی را که بخشی از کمپلکس آنزیمی gama secretase است می‌شکند و با کاهش مقدار membralin روند نورودژنراتیو و مشکلات حافظه را تسریع می‌کند.

?یافته های Xu در ارتباط با جهش‌هایی است که با کاهش بیان membralin، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهند. این امر به دلیل غیرفعال شدن تخریب gama secretase، منجر به تجمع آن شده درنتیجه کمپلکس gama secretase، Aβ بیشتری تولید خواهد کرد. چنین جهش‌هایی نادر هستند اما ممکن است عوامل دیگری وجود داشته باشند که باعث ساخت کمتر membralin توسط نورون‌ها شوند.

?مطالعات قبلی نشان دادند که ERAD در بسیاری از بیماری‌ها از جمله آلزایمر که در آن‌ها سلول‌ها دچار تجمع پروتئینی نامنظم می‌شوند نقش دارد. “این مطالعه شواهد اثبات شده‌ای را درمورد نقش مهم ERAD در ازسرگیری پاتولوژی بیماری آلزایمر، ارائه می‌دهد. ما درحال حاضر قصد داریم اجزایی که باعث تقویت تولید membralin شده و یا نسبتی از ERAD که سبب افزایش پاتولوژی آلزایمر و کاهش شناخت در مدل‌های مبتلا می‌شود را بررسی کنیم.

?مترجم: مژگان برات‌زاده

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی عامل جدید در پاتوژنز بیماری آلزایمر – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن