سرطان

جهش، عامل فرار سلول های سرطانی کبد از وضعیت برزخ سلولی

سرطان کبد یکی از رایج ترین انواع سرطان است. تخمین زده شده است که سالیانه ۳۹۰۰۰ نفر به این بیماری دچار می‌شوند و ۲۷۰۰۰ مورد مرگ فقط بر اثر سرطان کبد رخ می‌دهد. سرطان کبد پنجمین عامل شایع مرگ در میان مردان است.


با بررسی و ارزیابی DNA صد بیمار با سرطان کبد، ژن های دخیل در ایجاد وضعیتی به نام برزخ سلولی کشف شد. برزخ سلولی به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن سلول‌ها زنده هستند ولی توانایی تقسیم و رشد ندارند. گذر از این وضعیت عامل شکل گیری بسیاری از انواع سرطان‌ها است.

در ابتدا محققان ۳۰۰ جهش را شناسایی کردند ولی تمام این جهش‌ها مضر نیستد. برای یافتن جهشی که وضعیت برزخ سلولی را به هم می زند تحقیقات گسترده تری بر سلول های فیبروبلاستی موش انجام شد. درنهایت متوجه شدند جهش در ژن Arid1b باعث گذر سلول ها از برزخ سلولی می شود. محصول این ژن پروتئینی است که در مجموعه SWI/SNF وجود دارد.

مجموعه پروتئینی SWI/SNF باعث ایجاد وضعیت برزخ سلولی و جلوگیری از شکل گیری سرطان می شود. تحقیقات جدید نشان داد که SWI/SNF فعالیت صدها ژن را کنترل می کند که یکی از آن ها ژن Entdp7 است. محصول این ژن آنزیمی است که نوکلئوتید ها را شکسته و تجزیه می کند. بدون حضور نوکلئوتید ها همانندسازی و رونویسی صورت نگرفته بنابراین سلول توانایی تقسیم و رشد خود را از دست می دهد که این همان وضعیت برزخ سلولی است. با خاموش شدن ژن Arid1b مجموعه پروتئینی SWI/SNF ایجاد نشده و به دنبال آن ژن EntdP7 فعال نخواهد شد بنابراین همانندسازی DNA انجام شده و سلول وارد مرحله پیری و برزخ خود نمی‌شود و این وضعیتی است که در سلول های کبد اتفاق افتاده و عامل شکل گیری سرطان خواهد شد.

به دلیل این که سرطان کبد تحت تأثیر عوامل مختلف است استفاده از یک روش درمانی برای تمام بیماران مؤثر نیست؛ بنابراین بهتر است تا بیماران بر اساس ژن های سلول های سرطانی خود گروه بندی شوند تا بهترین و مناسب‌ترین دارو برای هر فرد استفاده شود. در حدود ۲۰ درصد از بیماران با سرطان کبد دارای جهش در ژن های کد کننده مجموعه پروتئین SWI/SNF هستند و این امید وجود دارد که این بیماران به داروهای تجزیه‌کننده نوکلئوتید پاسخ دهند.

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن