بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

خواص ضد باکتریایی و عدم تشکیل رسوب زیستی با کمک گرافن

خواص ضد باکتریایی و عدم تشکیل رسوب زیستی با کمک گرافن - مجله زیست فن خواص ضد باکتریایی و عدم تشکیل رسوب زیستی با کمک گرافن

✅پژهشگران به تازگی دریافته‌اند که گرافن تحریک شده با لیزر (LIG) یک ماده ضد رسوب بسیار موثر است و وقتی تحت تأثیر جریان الکتریکی قرار بگیرد می‌تواند مانند دستگاهی برای کشتن باکتری ها عمل کند.


گرافن یک لایه تک اتمی کربن است و LIG یک ورژن اسفنجی آن به شمار می‌رود. محققان می‌گویند که این ماده می‌تواند در پوشیدنی‌های الکترونیک، سلول های سوختی و برای سطوح فوق آب‌دوست و فوق آب‌گریز توسعه داده شود. همچنین LIG سطوح را از رسوب‌گذاری زیستی، میکروارگانیسم‌ها، گیاهان یا دیگر مواد بیولوژیک محافظت می‌کند.

در این پژوهش محققان نشان دادند که نانوذرات گرافن خواص ضد باکتریایی نیز دارند. وقتی ولتاژهای ۱.۱ تا ۲.۵ اعمال شد، الکترودهای رسانای LIG ، این خواص را به شدت افزایش دادند.

محققان الکترودهای LIG را در یک محلول پر از باکتری حاوی ۱۰ درصد پساب تصفیه شده ثانویه آزمودند و دریافتند که بعد از ۹ ساعت در ولتاژ ۲.۵، ۹۹.۹ درصد از باکتری ها کشته شده و الکترودها به شدت در برابر تشکیل بیوفیلم مقاومت کردند.

استنباط محققان این است که مرگ باکتری‌ها از ترکیب سه پدیده یعنی ارتباط با سطح خشن LIG، بار الکتریکی و سمیت حاصل از تولید موضعی هیدروژن پروکسید، ناشی می شود. جالب اینکه خواص ضد رسوبی LIG مانع تجمع باکتری‌های مرده بر روی سطح نیز شد.

این شکل از گرافن به شدت در برابر تشکیل بیوفیلم مقاوم است و حذف میکروبی ناشی از ولتاژ به صورت فعال باعث می‌شود برای بخش‌هایی مانند واحدهای تصفیه آب، عملیات حفاری نفت، بیمارستان‌ها و کاربردهایی مانند لوله‌های زیر آب بسیار مناسب باشد.

ترجمه: محمد رضازاده

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

خواص ضد باکتریایی و عدم تشکیل رسوب زیستی با کمک گرافن – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن