بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

برداشته‌شدن الزام «عدم حساسیت به تخم‌مرغ» برای دریافت‌کنندگان واکسن آنفلوانزا

✅ برای سال‌های متمادی، به افرادی که حساسیت به تخم‌مرغ داشتند گفته می‌شد که یا از تزریق واکسن آنفلوانزا اجتناب کنند یا این‌که هنگام تزریق واکسن بهتر است پیش‌بینی‌های احتیاطی لازم را انجام دهند، چراکه اغلب واکسن‌های آنفلوانزا در تخم‌مرغ‌ها پرورش داده می‌شوند و حاوی مقدار بسیار کمی از پروتئین تخم‌مرغ هستند.


?اما اخیرا، یک دستورالعمل کاربردی جدید تأکید می‌کند که افراد مبتلا به حساسیت به تخم‌مرغ نیز می‌توانند واکسن آنفلوانزای سالانه خود را دریافت کنند و هیچ اقدام احتیاطی خاصی هم لازم نیست انجام شود. این دستورالعمل‌ در مجله Annals of Allergy, Asthma and Immunology که یک مجله علمی از کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمنی‌شناسی (ACAAI) است، منتشر شده است.

?دکتر متیو گرینهاوت، آلرژیست و رئیس کمیته حساسیت غذایی ACAAI و نویسنده ارشد این دستورالعمل کاربردی می‌گوید: «زمانی که مردم واکسن آنفلوانزا دریافت می‌کنند، مسئولان بهداشتی اغلب از آن‌ها در مورد این‌که آیا به تخم‌مرغ حساسیت دارند یا نه سؤال می‌کنند. ما می‌خواهیم مسئولان بهداشتی و افراد حساس به تخم‌مرغ بدانند که دیگر هیچ نیازی به پرسیدن این سؤال و به‌کارگیری اقدامات پیشگیرانه خاص در این مورد، وجود ندارد. شواهد بسیار زیادی که از سال ۲۰۱۱ به این‌طرف جمع‌آوری شده است، نشان داده‌اند که واکسن آنفلوانزا برای افراد حساس به تخم‌مرغ هیچ خطری ندارد.»

?به گفته محققین، واکسن آنفلوانزا فاقد آن میزان از پروتئین تخم‌مرغ است که بتواند در فرد، واکنش آلرژیک ایجاد کند، حتی در کسانی که حساسیت شدید به تخم‌مرغ دارند. دستورالعمل‌های کاربردی پیشین به این موضوع اشاره کرده و همچنین توصیه کرده بودند که بیماران حساس به تخم‌مرغ می‌توانند بدون هیچ خطری واکسن خود را در مطب یک پزشک آلرژیست دریافت کنند.

?اما دستورالعمل جدید تأکید می‌کند که هیچ اقدام احتیاطی خاصی برای افراد حساس به تخم‌مرغ موردنیاز نیست و یا توصیه نمی‌شود. مطابق این دستورالعمل دیگر نیازی به :

⏺ ویزیت شدن توسط متخصص آلرژی برای تزریق واکسن آنفلوانزا

⏺ دریافت واکسن‌های آنفلوانزای خاص که فاقد پروتئین‌های تخم‌مرغ هستند

⏺ مراقبت بعد از تزریق طولانی‌تر از معمول

⏺ پرسیدن سؤال حساسیت یا عدم حساسیت به تخم‌مرغ از فرد مراجعه‌کننده، قبل از دریافت واکسن
وجود ندارد.

?اگر واکسن ازنظر سنی، مناسب فرد مراجعه‌کننده باشد، می‌تواند بدون توجه به حساسیت یا عدم‌ حساسیت او به تخم‌مرغ، تجویز شود.

?ترجمه: مریم باورساد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

برداشته‌شدن الزام «عدم حساسیت به تخم‌مرغ» برای دریافت‌کنندگان واکسن آنفلوانزا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن