آفات و بیماری هابازنشرواکسن های دامی

عدم رعایت بهداشت؛ علت شیوع تب کریمه کنگو

رئیس کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر این که علل شیوع بیماری تب کریمه کنگو کمبود واکسن نیست، گفت: مشکل اصلی در شیوع و پیدایش این بیماری به سمپاشی و بهداشت محیط زندگی دام باز می گردد.


علی ابراهیمی با اشاره به اخبار منتشر شده در خصوص عدم تامین واکسن از سوی وزارت کشاورزی برای جلوگیری از گسترش بیماری تب کریمه کنگو بیان کرد: تب کریمه کنگو در اثر کنه ها و گزش حشرات انتقال پیدا می کند و با واکسن به طور کلی قابل پیشگیری نیست. در دام علائم این بیماری وجود ندارد و فقط در انسان این بیماری خود را نشان می دهد.

وی در ادامه اظهار کرد: به محض شناسایی کانون بیماری باید سمپاشی انجام شود و ترددها در آنجا کنترل گردد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در ادامه تصریح کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری وارداتی است و بیماری بومی در کشور نبوده است. متاسفانه ما نتوانستیم آنطور که باید با آن مبارزه کنیم و اکنون در حال بومی شدن است که یک خطر بالقوه برای کشور محسوب می شود.

وی افزود: علت گسترش این بیماری در عدم وجود واکسن نیست بلکه به سم پاشی و بهداشت محیط زندگی دام باز می گردد. کمیته دام و طیور کمیسیون کشاورزی این موضوع را دنبال کرده و به دولت توصیه می کنیم اعتبارات لازم برای مبارزه و ریشه کن کردن این بیماری در نظر بگیرد.

وی در پایان گفت: باید به محض شناسایی این بیماری کانون آن سمپاشی شده تا بیماری ریشه کن شود.

منبع
مرکز جامع اطلاع رسانی زیست فناوری کشاورزی
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن