بیوتکنولوژی پزشکی

عدم موفقیت تست تعیین زمان تخمک‌گذاری در تشخیص باروری زنان میان‌سال

✅بر اساس یک مطالعه اخیرا منتشر شده، نشانگرهای زیستی نشان داده‌اند که اندوخته تخمدانی تقلیل یافته در مقایسه با اندوخته تخمدانی نرمال، در میان زنان دارای سنین بالا، با کاهش باروری ارتباطی ندارد.


?دکتر آن استاینر از دانشگاه کارولینای شمالی و همکارانش مطالعه‌ای را طراحی کردند تا مشخص کنند که میزان کدام نشانگر زیستی اندوخته تخمدانی (هورمون AMH، هورمون FSH، هورمون Serum Inhibin B و هورمون FSH ادراری) با پتانسیل تولیدمثلی در ارتباط است. این تحقیق برروی زنان بین سنین ۴۴-۳۰ سال که فاقد سابقه ناباروری بوده و برای مدت سه ماه یا کمتر برای حاملگی تلاش می‌کردند، انجام شده است.

?نمونه خون و ادرار ۷۵۰ خانم فراهم گردید و در این آنالیز استفاده شد. بعد از تنظیم کردن برای چندین فاکتور، محققین دریافتند که میزان AMH پائین یا FSH بالا (نشانگرهای اندوخته تخمدانی تقلیل یافته) با کاهش باروری رابطه‌ای ندارد. میزان هورمون Early-Follicular-Phase Inhibin B نیز با نتایج باروری ارتباطی نداشت.

?این یافته‌ها که در نشریه بین‌المللی JAMA منتشر شده‌اند، همچنین استفاده از تست‌های FSH ادراری یا خونی و همچنین سطح هورمون Antimullerian را برای تشخیص و ارزیابی باروری طبیعی در زنان را تایید نمی‌کنند.

?گفتنی است چنین نتایجی، دانشمندان را به‌سوی یافتن راه‌های دیگری برای تشخیص باروری زنان واجد سنین بالا سوق می‌دهد.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

عدم موفقیت تست تعیین زمان تخمک‌گذاری در تشخیص باروری زنان میان‌سال – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن