بیوتکنولوژی پزشکیدیابت

عصاره کلم بروکلی می‌تواند به درمان دیابت نوع 2 کمک کند

✅ مطالعات نشان می‌دهد استفاده از کلم بروکلی می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو مفید باشد. این نوع کلم غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند سولفورفان است که می‌تواند روند دیابت را کند کرده یا منجر به درمان آن شود. دیابت شایع ترین اختلال مزمن است که با عدم توانایی بدن در تنظیم سطح گلوکز خون مشخص می‌شود. دیابت نوع ۲ با مقادیر ناکافی از هورمون طبیعی انسولین مشخص می‌شود. در حال حاضر علاوه بر تغییر در سبک زندگی، داروها نیز می‌توانند به بیماران در کنترل گلوکز خون کمک کنند. متفورمین یکی از داروهایی است که به طور گسترده برای درمان دیابت تجویز می‌شود اما به دلیل عوارض جانبی آن، نمی‌توان این دارو را برای تمامی بیماران دیابت نوع ۲ تجویز کرد. بدین ترتیب محققان در دانشگاه لاند سوئد برآن شدند تا ترکیب جایگزینی برای متفورمین بیابند.


? این گروه تحقیق خود را با بررسی بر روی ۳۸۰۰ ترکیب با توانایی تغییر در بیان ژن مرتبط با دیابت نوع ۲ آغاز کردند. درنتیجه این بررسی‌ها محققان به ترکیب سولفورفان رسیدند که به نظر می‌رسد توانایی کاهش بیان ژن‌های مرتبط با علائم دیابت نوع ۲ را دارد. این ترکیب در سبزی‌هایی مانند کلم بروکلی، کلم و شاهی به‌وفور یافت می‌شود. پژوهشگران سلول‌های کبدی را در معرض سولفورفان قرار دادند و این ترکیب توانست تولید گلوکز را کاهش دهد. به همین ترتیب سولفورفان توانست در موش مبتلابه دیابت، کبد بیمار را به کبدی سالم‌تر تبدیل کند.

? این نتایج تکان‌دهنده باعث شد تا گروه ترکیب خود را در یک آزمایش عملی کوچک با ۹۷ بیمار دیابتی امتحان کند. این بیماران به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند که هر گروه به‌علاوه داروهای مورد استفاده خود، پودر سولفورفان و یا دارونما دریافت کردند. در این آزمایش ۱۲ هفته‌ای محققان دریافتند گروهی که پودر سولفورفان دریافت کرده بودند، قند خون ناشتای پایین‌تری داشتند.

? اما این مطالعه دارای چند احتیاط است، اول اینکه به نظر می‌رسد سولفورفان در افراد چاق با کنترل پایین قند خون مؤثرتر است؛ بنابراین حتی اگر این ترکیب بتواند قند خون را پایین آورد ، نمی‌تواند جایگزین همگانی برای متفورمین باشد. دوم اینکه پودر سولفورفانی که در این آزمایش استفاده شده بود بسیار غلیظ و خالص بود. گرچه محققان نمی‌توانند با اطمینان مصرف سولفورفان را توصیه کنند، اما مصرف بروکلی می‌تواند مفید باشد.

?ترجمه: ترجمه: الهه شانقی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

عصاره کلم بروکلی می‌تواند به درمان دیابت نوع ۲ کمک کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن