بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

اگر مبتلا به سرطان هستید، بهتر است عفونت ویروسی نگیرید!

✅ دانشمندان به‌تازگی شواهدی یافتند مبنی براین‌که سرطان سبب آزادسازی میکروپارتیکل‌هایی (اگزوزوم) می‌شود که پاسخ سیستم ایمنی را دربرابر عفونت ویروسی کاهش می‌دهد.


?سیستم ایمنی قادر است ملکول‌های مختلفی که در سطح ذرات ویروسی قرار دارد را شناسایی کند که این عمل را به‌وسیله دسته‌ای از سکانس‌های تشخیص الگوی ملکولی مرتبط با عامل پاتوژن (PAMPS) صورت می‌دهد که برروی سلول‌های مختلف سیستم ایمنی بیان می‌شود. در این سلول‌ها هنگامی‌که PAMPS به ذرات ویروسی متصل می‌شود و فعال می‌شود، دسته‌ای از مسیرهای سیگنالینگ شروع به فعالیت می‌کنند که درنهایت سبب تولید ملکول‌های ضدویروسی به نام اینترفرون نوع۱ و سایتوکاین‌های التهابی مختلف می‌شود که موجب می‌شود سیستم ایمنی پاسخ مناسبی به عفونت ویروسی بدهد.

?این مسئله به‌خوبی شناخته شده‌است که سرطان، پاسخ سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد تا از فعالیت ضدتوموری آن بکاهد. حتی مطالعات اخیر نشان داد که سلول‌های توموری، ملکول‌های تنظیم‌کننده ایمنی را درون اگزوزوم‌ها (وزیکول‌های کوچک داخل غشا) ترشح می‌کنند. به این اگزوزوم‌ها، اگزوزوم‌های مشتق از تومور (TEX) گفته می‌شود که می‌تواند به‌صورت افقی در بدن حرکت کند و ملکول‌های زیستی مانند پروتئین‌ها، لیپیدها، DNA و RNA را جابه‌جا کند.

?نشان داده‌شده‌است که TEX در تنظیم تومورژنزیس و تأثیر سیستم ایمنی بر رشد تومور و متاستاز اثرگذار است. بااین وجود اثر TEX بر پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ویروسی تاکنون مشخص نشده‌است.

?در این مطالعه محققان ابتدا دریافتند که در افراد مبتلا به سرطان ریه، سطح اینترفرون بتای سرم در مبتلایان به عفونت آنفولانزا نسبت به افراد سالم کم‌تر است. در مراحل بعدی دریافتند TEXهای تولیدشده توسط سلول‌های سرطانی شامل پروتئین‌هاییی هستند تحت عنوان گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) که می‌تواند به سلول‌های سیستم ایمنی ذاتی مانند ماکروفاژها فرستاده شود. ماکروفاژهایی که با اگزوزوم‌های حاوی EGFR برخورد کرده‌باشند نمی‌توانند درمواجهه با عفونت ویروسی، به‌اندازه کافی اینترفرون نوع۱ آزاد کنند. دانشمندان سعی کردند علت این کاهش را دریابند؛ آن‌ها متوجه شدند که EGFR، بیان MEKK2 را القا می‌کند؛ MEKK2 نوعی پروتئین کینازی است که درنهایت تولید اینترفرون را کاهش می‌دهد. مشخص شد این کیناز سبب فسفریلیشن در فاکتورهای رونویسی IRF-3 در موقعیت سرین ۱۷۳ می‌شود. IRF-3 یک فاکتور رونویسی ضروری در تولید اینترفرون نوع۱ می‌باشد که وقتی توسط MEKK3 فسفریله شد، اختلالی در جابه‌جایی آن به سمت هسته سلول رخ می‌دهد ولذا بیان ژن اینترفرون کاهش می‌یابد.

?این مطالعه برای اولین بار جزئیات مکانیسمی که طی آن در بیماران سرطانی، پاسخ سیستم ایمنی به عفونت ویروسی کاهش می‌یابد را بیان کرد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

اگر مبتلا به سرطان هستید، بهتر است عفونت ویروسی نگیرید! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن