آنتی بادیانسولیندیابت

علائم اولیه برای دیابت نوع یک

دیابت نوع ۱ یکی از شایع‌ترین بیماری های جدی می باشد که به کودکان ضربه می زند، اما چگونه این بیماری آغاز می شود؟ این سؤالی است که سال‌ها دانشمندان را درگیر خود کرده است. در حال حاضر مطالعات جدید به شناسایی علائم هشداردهنده در نوزادان سالم ۶ ماهه اشاره‌کرده است. نتایج این تحقیقات می‌تواند به پیشرفت کشف راه‌های جلوگیری و توضیح پیدایش بیماری های خود ایمنی کمک کند.


دیابت نوع ۱ زمانی رخ می‌دهد که بدن، سلول‌های تولیدکننده انسولین در پانکراس را نابود می‌کند. در طول زمان، این بیماری در انسان‌ها که بسیاری از آن‌ها کودکان بودند، تشخیص داده و ثابت شد که در این بیماران بسیاری از سلول‌های ذکرشده از بین رفته بودند. هرساله ۴۰ هزار مورد دیابت نوع ۱ در ایالت متحده ثبت می‌شوند و این بیماری به علت عدم درک درست در حال رشد است. برای دانشمندان درمان زودهنگام کودکان زمانی که در حال ابتلا به دیابت هستند ولی هنوز دیابتی نیستند، یک رؤیا است.

حدود سه دهه پیش دانشمندان مجموعه‌ای از علائم را کشف کردند. یکی از آن‌ها کشف آنتی‌بادی‌های تولیدشده مختص پروتئین‌هایی مثل انسولین است. دانشمندان در زمان مطالعه این بیماری روی کودکان، متوجه شدند آن‌هایی کهدارای دو یا انواع بیشتری اتو آنتی‌بادی هستند، دیابت را توسعه می‌دهند. بسیاری از آزمایش‌های کار آزمایی بالینی به‌منظور کاهش سرعت شروع بیماری در این افراد انجام می‌پذیرد. اما قبل از به وجود آمدن این اتو آنتی‌بادی‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ زیست شناسان در دانشگاه درسدن (Dresden) آلمان کودکانی که ژنتیک و سابقه خانوادگی، آن‌ها را در معرض خطر قرار داده بود، از زمان تولد موردبررسی قراردادند. از آغاز سال ۲۰۰۰، محققان جمع‌آوری و ذخیره سلول‌های خونی از گروهی از این کودکان شروع کردند. با استفاده از فنّاوری‌های جدید دانشمندان می‌توانند تک‌تک سلول‌ها را در این نمونه‌ها آنالیز کنند.

بر طبق نتایج دانشمندان زمان شروع بیماری را زمانی اعلام کردند که سطح سلول‌های T تغییر می‌کند. سلول‌های T معمولاً به‌عنوان نگهبان از سیستم ایمنی بدن به‌حساب می‌آیند ولی در بیماری دیابت سلول‌های T خائن محسوب شده و سلول‌های پانکراسی تولیدکننده انسولین را موردحمله قرار می‌دهند. آنالیزهای پیچیده‌ای بر روی سلول‌های T از ۱۲ نوزاد فاقد اتو آنتی‌بادی و ۱۶ نوزاد دارای اتو آنتی‌بادی صورت گرفت و نتایج نشان داد که سلول‌های کودکانی که در مسیر دیابت نوع ۱ قرارگرفته بودند، نرمال و طبیعی نبودند. اساساً زمانی که سلول‌های T در معرض ماده‌ای به نام آنتی‌ژن قرار می‌گیرند که در این مورد می‌تواند پاسخی در برابر سلول‌های تولیدکننده انسولین باشد، برخی از این سلول‌های T فعال می‌شوند. توضیحات فوق، شمای ضعیفی از اتفاقاتی است که در بدن فردی که دیابت در آن درحال‌توسعه می باشد، است. سلول‌های T در این افراد برابر سلول‌های پانکراس فعال می‌شوند. فعال شدن این سلول‌ها در حد فعال شدن در مقابل ویروس و یا مهاجم خارجی است.

یکی از اسرار در مورد دیابت نوع ۱ عدم شناسایی عامل ایجاد تغییرات در سلول‌ها در مراحل اولیه زندگی است، بنابراین تحقیقات در مورد درمان، پیش‌گیری و مدیریت این بیماری ادامه دارد.

ترجمه: فاطمه فولادی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن