آب

علت آلودگی سواحل به باکتری E.coli

محققان اخیراً نتایجی از تحقیقات خود را منتشر نموده‌اند که از شناسایی منابع عمده شیوع باکتری E. coli در سواحل گسترده‌ای از دریاچه میشیگان خبر می‌دهد. علاوه بر این، آن‌ها درباره روشی اثربخش برای کاهش شیوع و درگیری سواحل به این باکتری نیز تحقیق کرده‌اند.


فصل تابستان، فصل شنا کردن در سواحل برای فرار از گرمای سوزان هوا است. اما تابستان زمان شکوفایی گیاهی و اعلام هشدارهای مربوط به E. coli نیز هست و این موضوع ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. در این گزارش، محققان منطقه‌ای را مورد مطالعه قرار داده‌اند که شامل رودخانه Grand Calumet در ناحیه ایندیانا و بخش اصلی دریاچه‌ است.

مردیت نِوِرس که یک محقق اکولوژیست در سازمان زمین‌شناسی کشور امریکا است می‌گوید: «این امر بسیار حائز اهمیت است که مردم را برای دسترسی به این مناطق مهم ملی تشویق کنیم، اما از آن مهم‌تر پیدا کردن و حذف منابع E. coli است که اکنون موجب بسته شدن سواحل شده است. حذف این باکتری می‌تواند منجر به بازسازی سواحل و افزایش تعداد بازدیدهای مردمی گردد.»

نورس هم‌چنین با چند مؤسسه از سازمان زمین‌شناسی کشور امریکا نیز در این خصوص کار کرده است. این گروه نمونه‌های آب را از دریاچه میشیگان در ایندیانا در سال­های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جمع‌آوری کردند. به‌علاوه، این گروه پژوهشی منابع انسانی E. coli را نیز پیداکرده‌اند که به‌ احتمال ‌زیاد از سرریز تصفیه‌خانه‌های فاضلاب پس از باران که نیاز به تثبیت وضعیت دارند، رخ داده باشد.

نورس بیان می‌کند: «این منطقه در سال ۱۹۸۷ توسط کمیسیون مشترک بین‌المللی به‌عنوان منطقه خطر شناخته‌شده است. چراکه دارای آلودگی زیادی است و بخش اعظمی از سواحل آن تعطیل شده است. رودخانه Grand Calumet یک رود کم شیب است و این به این معناست که جریان آن معمولاً خیلی سریع نیست. این موضوع می‌تواند باعث شود که آلودگی در همان‌جا بماند و مسیر رودخانه را تا رسیدن به دریاچه میشیگان دنبال نکند. این رودخانه طی۱۰۰ سال بدترین نوع زباله‌های صنعتی و شهری را قبل از اینکه EPA وارد عمل شود، دریافت کرده است. حذف این آلودگی‌های طولانی ‌مدت می‌تواند یکی از زمینه‌های تحقیق برای مدیران منابع تجدیدپذیر باشد وگروه ما بر روی منابع فعلی آلودگی کار می‌کند.»

زمانی که وضعیت آب‌وهوا را برای بستن ساحل می‌سنجند، مسئولین محلی در حقیقت به دنبال اندازه‌گیری میزان E. coli هستند، اما معمولاً روی منابع آن تمرکز نمی‌­کنند. بستن ساحل می‌تواند شناگران را از بیماری حفظ کند. باکتری E. coli به‌تنهایی دلیلی برای به خطر افتادن سلامتی انسان نیست، اما حضور آن می‌تواند نمایانگر حضور پاتوژن­های خطرناک‌تری در آب باشد. گروه ایالتی میشیگان در تلاشند منابع E. Coli را مشخص کنند و به همان میزان، راه‌های جلوگیری از مقادیر بالای آن را مدنظر داشته‌اند.

این گروه جستجوی خود را معطوف به نشانگرهای مدفوعی که منبع آن‌ها از فاضلاب بود، کردند. محققان ­توانستند نتیجه بگیرند که باکتری E. coli از مدفوع انسان، سگ یا دسته‌های مختلف پرندگان به منطقه می‌­آید. مشخص کردن منبع E. coli می­‌تواند زمینه‌ای برای شروع فعالیت‌های ترمیمی در منطقه را فراهم کند.

در این پژوهش، گروه به دنبال آثاری از مرغ‌های دریایی نیز گشتند. در تمام ایستگاه‌های نمونه‌برداری، مرغ‌های دریایی همزمان با میزان بالای E. coli مشاهده شدند،که همین امر موجب بسته شدن ساحل شده است.

اگر بخواهیم در خصوص منابع آلودگی این سواحل صادق باشیم، باید بگوییم که تنها مرغ‌های دریایی نیستند که این سواحل را آلوده می‌سازند بلکه گوزن کانادا و اردک‌های عظیم‌الجثه این منطقه نیز در ایجاد جبهه‌های مضر و آلودگی‌کننده ساحل نقش دارند.

❇ ترجمه : آزاده داودی

لینک مقاله
عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن