بیوتکنولوژی پزشکی

مدل محاسباتی جدید برای درک بهتر عملکرد آزیدوتیمیدین در درمان ایدز

 مدل محاسباتی جدید برای درک بهتر عملکرد آزیدوتیمیدین در درمان ایدز - اخبار زیست فناوری مدل محاسباتی جدید برای درک بهتر عملکرد آزیدوتیمیدین در درمان ایدز

✅ محققان در موسسه بیوانفورماتیک ویرجینیا، یک مدل محاسباتی را توسعه داده‌اند که متابولیسم و سمیت (toxicity) داروی آزیتو تیمیدین (AZT) در بیماران مبتلا به ایدز را بهتر تفسیر می کند.


آزیدوتیمیدین در پروژه درمانی Active Anti-Retroviral Therapy (HAART) به منظور کنترل نقص ایمنی در بیماران مبتلا به ایدز استفاده می شود. HAART یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های پزشکی مدرن است که هدف آن به حداقل رساندن میزان عوارض استفاده از AZT است. راه‌های مختلفی برای تداخل AZT با میتوکندری وجود دارد که منجر به تأثیرات جانبی بر روی بیمار می‌گردد و هدف آن‌ها از این تحقیق بررسی نقص‌های پیداشده در میتوکندری افراد مبتلا به ایدز می‌باشد..

استفاده طولانی‌مدت از AZT ممکن است به عوارض جانبی در برخی از بیماران منجر شود، بنابراین کشف روشی برای کاهش و یا حذف عوارض جانبی AZT مورد اهمیت است. بدین منظور مدل محاسباتی جدید طراحی شده است که دانشمندان اجازه می‌دهد تا واکنش‌های بیوشیمیایی حاصل از AZT بر روی اجزای سلول نظیر میتوکندری را شبیه‌سازی کنند. داروهایی نظیر AZT با تکثیر DNA در میتوکندری که منبع انرژی در سلول‌ها است تداخل دارند، منجر به عوارض جانبی بالقوه کشنده در بیمار می‌گردد.

این امکان وجود دارد که هیچ مکانیسمی مسئول این عملکرد نباشد، بنابراین نیاز به رویکرد سیستم‌های زیست‌شناسی است. هنگامی‌که AZT به سلول می‌رسد، عامل تغییرات زیاد مشابه متابولیکی و رویدادهای فسفوریلاسیون می‌شود. بااین‌حال، مولکول AZT اصلاح‌شده، فاقد یک گروه شیمیایی خاص (یک گروه هیدروکسیل) است که اجازه می‌دهد DNA به همانندسازی خود ادامه دهد. تصور می‌شود که آزیدوتیمیدین تری‌فسفاته می‌تواند به ماتریکس میتوکندری و هسته داخلی میتوکندری وارد شود و همانندسازی DNA میتوکندری را با اختلال در اختتام همانندسازی دچار مشکل کند. یکی از مکانیسم های پیشنهادی برای این عمل اختلال در متابولیسم و سطح dNTP ها در سلول است.

جزئیات مدل محاسباتی جدید به محققان امکان می‌دهد که فرضیه‌های مختلفی که چرا AZT می‌تواند باعث این عوارض شود را بررسی کنند.

ترجمه: عادله حقیقت حسینی

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مدل محاسباتی جدید برای درک بهتر عملکرد آزیدوتیمیدین در درمان ایدز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن