ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

عملکرد سیستم ایمنی در جنین موجود در رحم

✅سلول‌های مهاجم کشنده‌ی مهاجم طبیعی (natural killer cells) که در حالت عادی به سلول‌های سرطانی و پاتوژن‌های عفونی حمله می‌کنند، قادر هستند جنین ابتدایی را نیز تغذیه کنند و به رشد او کمک کنند.


?دانشمندان چینی با بررسی سلول‌های کشنده طبیعی که از موش استخراج کرده بودند، زیرمجموعه‌ای از این سلول‌ها را شناسایی کردند که در رحم و در ابتدای دوران بارداری تولید می‌شوند. آن‌ها این سلول‌ها را سلول‌های کشنده طبیعی رحمی نامیدند و دریافتند که این سلول‌ها دو نوع پروتئین که برای رشد جنین ضروری هستند را تولید می‌کنند.

?یکی از این پروتئین‌ها pleiotrophin است که سبب رشد رگ‌های خونی، استخوان، غضروف و فیبرهای عصبی می‌شود. پروتئین دیگر، osteoglycin است که تکامل قلب و رشد صحیح پئست و چشم را موجب می‌شود.

?هنگامی‌که محققان، رحم ۵۴ خانم را مورد بررسی قرار دادند دریافتند افرادی که اخیراً سقط جنین را تجربه کرده‌بودند نسبت به افرادی که بارداری موفقی را پشت سر گذاشته بودند، سلول‌های کشنده طبیعی رحمی کم‌تری داشتند.

?دانشمندان به‌روش ژنتیکی، موش‌هایی را مهندسی کردند که قادر به ساختن این سلول‌های کشنده نبودند و مشاهده کردند که سایز رحم این موش‌ها نصف حالت طبیعی بود؛ وقتی به این موش‌ها در زمان بارداری، سلول‌های کشنده طبیعی داده شد، سایز رحم آن‌ها افزایش پیدا کرد.

?پژوهشگران امید دارند که از این سلول‌ها برای درمان خانم‌هایی استفاده کرد که بارداری ناموفق دارند و یا نوزادانی با وزن پایین به دنیا می‌آورند؛ می‌توان این سلول‌ها را به خون این خانم‌ها تزریق کرد و یا به‌صورت واژینال استفاده کرد.

?دکتر Graham Burton از دانشگاه کمبریج می‌گوید: «یافتن این زیرمجموعه از سلول‌های طبیعی کشنده و پی بردن به نقش آن‌ها در تکامل جفت و رشد جنین، اتفاقی شگفت‌انگیز است. این مطالعه، دانش ما از ارتباط فوق‌العاده مادر و جنین که در دوران بارداری وجود دارد را افزایش داد.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

عملکرد سیستم ایمنی در جنین موجود در رحم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن