بیوتکنولوژی کشاورزیچاپ سه بعدی

کاربرد عکس‌برداری سه بعدی در علوم گیاهی

علوم گیاهی به واسطه فناوری‌های نوین عکس‌برداری و مدل‌سازی به‌طور بنیادی در حال تحول است. این ابزارها به دانشمندان این اجازه را می‌دهند تا با وضوح و دقتی که در نسل قبل غیرقابل باور بود، نگاهی عمیق به درون برگ داشته باشند.


اخیراً گروهی متشکل از دانشمندان آمریکایی و استرالیایی نشان داده‌اند که عکس‌برداری سه بعدی می‌تواند برای نشان دادن وقایع درون برگ مانند فرایند حرکت و تبادل کربن و آب استفاده شود.

پروفسور John Evans از دانشگاه ملی استرالیا (ANU) و یکی از محققین این تیم تحقیقاتی اظهار دارد: “علی‌رغم اینکه ساختار برگ‌ها و سلول‌های گیاهی سه بعدی هستند اما زیست‌شناسان گیاهی از مدل‌های یک بعدی یا دو بعدی بسیار ساده استفاده می‌کنند. منظره برگ به‌طور شگفت‌آوری پیچیده است؛ به‌طوری که در آن آب و گازها تحت تأثیر عواملی مانند دما، کیفیت نور و باد، در جهات مختلفی حرکت می‌کنند. عکس‌برداری سه بعدی به شما می‌گوید که در واقعیت چه اتفاقی در جریان است. این فناوری‌ها امکان پاسخ به سوالاتی را فراهم می‌کنند که دانشمندان سال‌های بسیاری از پاسخ به آن‌ها ناتوان بوده‌اند.”

پروفسور Margaret Barbour از دانشگاه سیدنی می‌گوید: “ما در این مطالعه نشان دادیم که پذیرفتن پیچیدگی سه بعدی برگ می‌تواند پتانسیل بالایی در افزایش آگاهی ما نسبت به برگ‌ها در سطوح مختلف زیست‌شناختی داشته باشد، مانند بهره‌برداری از این دانش به منظور بهبود عملکرد فتوسنتزی محصولات زراعی. این وضعیت کمی شبیه به آن است که به جای نگاه کردن به ساختار دو بعدی برگ بتوانیم در داخل آن قدم بزنیم.”

دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند طی دهه‌های آینده استفاده از رویکردی مشارکتی آن‌ها را قادر خواهد ساخت به سوالاتی مهم پیرامون چگونگی شکل‌گیری ساختار سه‌بعدی اندام‌ها، سلول‌ها و بافت‌هایی که فتوسنتز و تنفس را تحت تأثیر قرار می‌دهند پاسخ دهند.

منبع خبر
لینک مقاله

نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن