سرطان کلون

غربالگری سرطان روده بزرگ در ویرجینیای غربی

سرطان روده بزرگ دومین و کشنده‌ترین نوع سرطان است و نیمی از همه مبتلایان به این بیماری تا زمانی که بیماریشان کاملا رشد نکرده باشد، تشخیص داده نمی‌شوند. با گسترش علم پزشکی، افراد بیشتری از ویرجینیای غربی برای غربالگری سرطان، بیمه سلامت دارند، با این حال موانع بسیاری برای غربالگری هنوز هم باقی مانده است.


ماری الن کان، معاون برنامه کنترل و پیشگیری از سرطان WVU ، اعلام کرد: «برای بیمارانی که کلونوسکوپی را نمی‌پذیرند، مسئله همیشه هزینه‌های این آزمایش نیست بلکه هزینه‌های غیرمرتبط با این فرآیند بوده که مسئله ساز است. برخی بیماران هرگز نمی‌توانند برای انجام عملیات غربالگری از سرکارشان مرخصی بگیرند و دیگران نیز ممکن است وسیله حمل و نقل یا کسی که از فرزندشان مراقبت کند را نداشته باشند. همچنین در روستایی‌ترین بخش‌های ویرجینیای غربی، لیست انتظار غربالگری ماه ها طول می‌کشند که خود می‌تواند مانع، تلقی گردد.»

کان و همکارش استفانی کندی ری، مدیر برنامه پیشگیری و کنترل سرطان WVU، تیمی را سرپرستی کردند که با فراهم آورندگان مراقبت‌های پزشکی در ۳۴ کلینیک مراقبت اولیه در سراسر ویرجینیای غربی کار کردند تا مداخلات اثبات شده در پژوهش را برای افزایش نرخ غربالگری سرطان روده بزرگ پیاده سازی کنند.

این اقدام بخشی از برنامه ویرجینیای غربی برای افزایش غربالگری سرطان روده، که با عنوان WV PICCS شناخته می‌شود، است. این برنامه توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها حمایت مالی شد و هدف آن افزایش نرخ غربالگری سرطان روده بزرگ و ایجاد تغییرات سیستمی در جهت اثرات بلند مدت آن است. WV PICCS در طی اجرای ۵ ساله اش به طور کلی ۶۵/۲ میلیون دلار کمک هزینه مالی از CDC دریافت خواهد کرد.

یکی از اولین قدم‌ها در همکاری با کلینیک ها، آموزش کادر پزشکی و کارکنان در خصوص دستورالعمل‌های کنونی غربالگری سرطان روده بزرگ است. برخلاف دیگر سرطان‌ها که تنها نیاز به یک روش غربالگری دارند، برای سرطان روده بزرگ چندین آزمایش تایید شده وجود دارد.

علاوه بر کلونوسکوپی، روش‌های غربالگری مبتنی بر مدفوع جدیدتری از جمله تست ایمنی شیمیایی مدفوع وجود دارند، که نیاز به ناشتا بودن و محدودیت رژیم غذایی یا دارو را نداشته و نیازمند فرآیندهای بررسی در مکان‌های دور از تجهیزات نیست. در این روش بیماران نمونه‌هایشان خودشان به طور خصوصی جمع آوری می‌کنند و کیت آزمایش را به کلینیک برده یا و یا پست می‌کنند.

پژوهش حاضر نشان می‌دهد که اگر جایگزینی برای کلونوسکوپی به برخی از بیماران ارائه نشود، آن‌ها به طور کلی از غربالگری صرف نظر می‌کنند. اما از طرفی اگر بیمار آزمایش ایمنی شیمیایی مدفوع را در اتاق معاینه پزشک قبول کند، هیچ ضمانتی وجود ندارد که روند آزمایش را تکمیل نماید.

تیم WV PICCS با کلینیک‌های شرکت کننده در این طرح تعهد کرده است، تا زمانی که بیماران، آزمایش ایمنی شیمیایی مدفوعشان را برای آنالیز ثبت نمی‌کنند، مستقیماً مداخله کند.

این تیم به کلینیک‌ها کمک می‌کند تا تماس‌های یادآوری شخصی سازی شده با بیماران برقرار کرده و متن تماس‌ها را یاداشت می‌کند. همچنین، شماره و فراوانی تماس‌ها را نیز تعیین کرده و بار کاری و سطح فشار بر کارکنان هر کلینیک را کاهش می‌دهد.

✳️ مترجم: محمد شجاعیه

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن