ژنومیکس

غربالگری ژنتیکی برای بهبود کیفیت زندگی

پروژه ژنوم کشور عربستان سعودی در سال ۲۰۱۳ با امید فراوان به بهبود سطح مراقبت‌های پزشکی و پیشگیری از بیماری‌های گوناگون، آغاز شد. این پروژه نشان داده است که می‌توان در میان ژن ها، آن ‌دسته که به تغذیه و تناسب اندام مرتبط هستند را با تغییر سبک زندگی فردی، بهینه ساخت. محققین، طی مقاله منتشر شده‌ای در نشریه Family Medicine and Community Health، بررسی کرده اند که اطلاعات ژنتیکی ذخیره شده در میان omic ها چگونه امکان استفاده از این داده‌ها را در بیماری های ژنتیکی نادر فراهم می‌کند.


هدف محققان این پروژه، بررسی کاربرد آزمایش‌های ژنتیک تغذیه و تناسب اندام برای افزایش کیفیت زندگی میان جمعیت عربستان سعودی بوده است. طی این پروژه، یک پرسشنامه الکترونیکی متشکل از ۲۷ سوال تهیه و توسط ۳۰۲ نفر پاسخ داده شد. بیش از ۵۰% از پاسخ دهندگان به انجام آزمایش ژنتیک برای بهبود سلامتیشان علاقه‌مند بودند. در مقابل، ۴۰% از آن ها به انجام این آزمایشات جهت بهبود تناسب اندامشان تمایل داشتند.

کمتر از ۵۰% از پاسخ دهندگان درباره اثرات قهوه، عناصر اصلی و ریزمغذی‌ها و همچنین فعالیت آنزیمی، اطلاعاتی داشتند. این آمار که نشان دهنده میزان مشارکت عمومی در اعتباربخشی به تست های ژنتیک و پذیرش آن میان مردم جامعه است، می‌تواند در طراحی دستورالعمل های ویژه آزمایش های ژنتیک، آنالیز های ژنومیک، کمک به پیاده سازی برنامه تناسب اندام و سایر برنامه های سلامتی با همکاری پروژه ژنوم سعودی، موثر باشد.

محققین این پروژه، انجام آزمایش های غربالگری ژنتیک برای بهبود کیفیت زندگی و ملاحظات پس از آن در عربستان سعودی را به طور کامل بررسی کرده و فواید آن را در شناسایی و درمان بیماری‌های نادر ژنتیکی و بهبود سطح زندگی تعیین کردند.

✳️ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن