ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکی

غلبه بر آخرین سطح مقاومت آنتی‌بیوتیکی در برابر عفونت‌های باکتریایی

✅ استافیلوکوکوس اورئوس (S.aureus) نوع رایجی از باکتری‌ها و عامل ابتلا به عفونت‌های مختلف و با شدت‌های متغیّر است که گاهی می‌توانند به مرگ نیز منجر شوند. این باکتری رویکردهای متفاوتی را برای شناسایی، دفاع و حمله به نوتروفیل‌های سیستم ایمنی به کار می‌گیرد.


?مطالعه‌ای که اخیرا توسط گروهی از دانشگاه ایالت مونتانا در مجله frontiers منتشر شده است، دیدگاه جامعی را درباره‌ی مقاومت قابل توجه این باکتری در برابر سیستم ایمنی و همچنین چگونگی محافظت بهتر از بدن در برابر عفونت‌های کشنده را ارائه می‌کند.

?یکی از محققان این پژوهش، Fermin Guerra، این چنین اشاره می کند: «باکتری‌های زیادی وجود دارند که به منظور ایجاد عفونت به تعداد کمی عوامل ویرولانس (عوامل بیماری‌زا) متکی هستند. این عوامل موجب قوی‌تر شدن آن‌ها و ایجاد بیماری می گردد. تاکنون عاملی که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس از طریق آن، فرایند بیماری‌زایی در انسان را راه‌اندازی می کند، شناخته نشده است و بدون شک شناسایی آن منجر به معرفی روش‌های جدید مقابله با آن و در نتیجه کاهش وابستگی به آنتی‌بیوتیک‌ها می‌گردد.»

?نوتروفیل‌ها نوعی از سلول‌های ایمنی و یکی از اولین پاسخ دهنده‌ها به عفونت باکتریایی هستند. پس از آنکه نوتروفیل‌ها طی فرایند کموتاکسی در محل عفونت حاضر می‌شوند، سایر اجزای سیستم ایمنی را نیز به این محل فراخوانی می‌کنند. این سلول‌ها همچنین می‌توانند از طریق بلعیدن و هضم باکتری‌ها، موجب مرگ آن‌ها نیز شوند، اما استافیلوکوکوس اورئوس‌ها روش‌های متنوعی را به منظور محافظت از خود توسعه داده‌اند.

?برای مثال، عنوان شده که این باکتری به واسطه آزادسازی عوامل بیماری‌زا به درون محیط و اتصال آن‌ها به مولکول‌های سطحی نوتروفیل‌ها، موجب کند شدن سرعت مهاجرت نوتروفیل‌ها شده و این فرصت را خواهد داشت که پیش از رسیدن نوتروفیل‌ها به محل وقوع عفونت، بدن را آلوده سازد، یا اینکه برخی از مولکول‌های آزاد شده توسط باکتری قادرند از فرایند تقویت نوتروفیل‌ها (پرایمینگ) ممانعت به عمل آورند.

?به علاوه، این باکتری در زمانی نزدیکی با نوتروفیل‌ها، یک سری کپسول فیزیکی را به منظور محافظت از خود و همچنین آزادسازی مولکول‌های برهم‌زننده شناخت نوتروفیلی، تولید می‌کنند. از دیگر مکانیسم‌های دفاعی این باکتری می‌توان به آزادسازی سموم اشاره نمود. سیستم ایمنی بدن این قابلیت را دارد که میزان تجمع نوتروفیل‌ها در محل عفونت را محدود نماید، با این حال استافیلوکوکوس اورئوس از طریق ایجاد اختلال در این قابلیت، موجب بروز التهاب طولانی مدت می‌گردد.

?از این رو، شناسایی عوامل ویرولانس و مکانیسم‌هایی که این باکتری در جهت ایجاد اختلال در عملکرد نوتروفیل‌ها، از آن‌ها استفاده می‌کند، در درک چگونگی حس شدن نوتروفیل‌ها توسط باکتری و همچنین معرفی رویکردهای درمانی جدید، در جهت هدف قرار دادن قابلیت‌های استافیلوکوکوس اورئوس، موثر خواهد بود.

?ترجمه: محمد شعاع

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

غلبه بر آخرین سطح مقاومت آنتی‌بیوتیکی در برابر عفونت‌های باکتریایی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن