اکولوژیتغییرات آب و هوایی

روزنه ها، هدفی برای غلبه بر تغییرات آب و هوایی

تیم مشترکی از گروه زیست شناسی گیاهی و اکولوِژی دانشگاه کارنگی و استنفورد یک عامل اصلی که باعث ایجاد تفاوت مهم در بین گیاهان علفی وحشی و اهلی می شود را کشف نمودند. این تفاوت باعث ایجاد گیاهانی می شود که در مناطق گرم و خشک بهتر رشد کنند.


گیاهان دی اکسید کربن( CO2) راجذب و اکسیژن و بخار آب را دفع می کنند. گیاهان برای ایجاد این تعادل نیاز به محفظه های کوچکی به نام “روزنه” دارند. در گیاهان علفی این روزنه ها قابیلت خود تنظیمی دارند و برای جذب حداکثر CO2، گیاه روزنه ها را باز می کند و بسته به نوع شرایط آن‏ها را می بندد. در همه گیاهان روزنه ها از دوسلول محافظ ساخته شده اند ولی در گیاهان علفی وحشی یک جفت سلول اضافی وجود دارد که “سلول تابعه” نامیده می شوند. این جفت سلول باعث بهتر شدن کارکرد روزنه ها در شرایط خشکی و افزایش عملکرد می شود .

علاوه براین، سلول های محافظ در بسیاری از گیاهان کلیه شکل، ولی در گیاهان علفی دمبل شکل هستند. این سلول های تابعه در کنار سلول های دمیل شکل با افزایش فشار مکانیکی باعث باز و بسته شدن روزانه ها می شوند.

در این مطالعه که توسط دومینیک برگمان انجام شده است، با کشف ژنی به نام BdMUTE در بستگان گندم مشخص شد که پروتیین ایجاد شده توسط این ژن یک تنظیم کننده اصلی در روشن و خاموش کردن سایر ژن ها است. در صورت خاموش شدن این ژن روزنه ها ابتدایی و شبیه سایر گیاهان می شود.

نکته جالب تر این بود که این پروتئین مختص علف‏ها نیست و پیشتر در آرابیدوپسیس مورد مطالعه قرار گرفته بود. در علف ها بر خلاف آرابیدوپسیس، این پروتئین از سلول های محافظ گذشته و در سلول‏های مجاور باعث تکوین سلول تابعه می شود. پس می توان با ایجاد غلات موتانت دارای این نوع از MUTE، غلات مقاوم به خشکی و گرما تولید نمود. همچنین این یافته ها اطلاعاتی درباره مزیت شکل روزنه ها در علف های وحشی به دست می دهد که می توانند برای مهندسی شکل روزنه ها به هدف فائق آمدن بر تغییرات آب و هوایی پیش رو مورد استفاده قرار گیرند.

ترجمه : حمید بیات

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن