بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

غلبه بر موانع درمان با سلول‌های بنیادی

✅محققان موفق به کشف تکنیک جدیدی شدند که بر یکی از اصلی‌ترین چالش‌های درمان با سلول‌های بنیادی غلبه می‌کند.


?یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که که در درمان با سلول‌های بنیادی وجود دارد، تمایل زیاد این سلول‌ها به تمایز یافتن است که بسیار سریع به بافت اختصاصی تبدیل می‌شوند. محققان کانادایی موفق به ساخت دارویی شدند که بر این مشکل غلبه کند. اگر این دارو در انسان هم مانند موش عمل کند، می‌تواند درمان با سلول‌های بنیادی را به واقعیت نزدیک‌تر کند.

?پژوهشگران سعی دارند از سلول‌های بنیادی برای بازسازی بافت عضلانی تحلیل رفته استفاده کنند. تحلیل بافت عضلانی، بیماری ژنتیکی است که در آن بافت عضلانی به‌تدریج آسیب می‌بیند و ضعیف می‌شود. از آن جهت که سلول‌های بنیادی قابلیت تمایز و یا تولید سلول‌های جدید را دارند، می‌توان از آن‌ها برای درمان چنین بیماری‌هایی بهره جست. از نظر تئوری، سلول‌های بنیادی می‌توانند سلول‌هایی که طی بیماری آسیب دیده‌اند را بازسازی کنند.

?دکتر Rossi نویسنده ارشد این مقاله می‌گوید:« سلول‌های بنیادی مانند آرد هستند که می‌توانند به هر شیرینی، کلوچه و یا نان تبدیل شوند، اما اگر به چیزی تبدیل شوند، دیگر به حالت اولیه خود بازنمی‌گردند. مشکلی که وجود دارد این است که تمام سلول‌های بنیادی ما در محیط آزمایشگاه به نان تبدیل می‌شوند درحالی‌که نیاز داریم در سطح آرد باقی بمانند تا به همانندسازی ادامه داده و تعداد موردنیاز سلول را برای پیوند و بازسازی بافت آسیب‌دیده تولید کنند».

?دانشمندان پروتئینی را شناسایی کرده‌اند تحت عنوان Setd7 که در کنترل رشد سلول‌های بنیادی و تمایز آن‌ها به فیبرهای عضلانی نقش دارد. این محققان از دارویی استفاده کردند که عملکرد Setd7 را متوقف می‌کند ولذا از تمایز سلول‌های بنیادی جلوگیری می‌شود و این سلول‌ها به تقسیم خود ادامه می‌دهند. سپس این دارو را به موش مدلی که مبتلا به تحلیل عضلانی بود دادند و مشاهده کردند که این سلول‌ها به عضله متصل شدند، بافت را بازتولید کردند و سبب بهبود قدرت ماهیچه شدند.

?به گفته یکی از محققان، این یافته می‌تواند روش جدیدی برای مترقی ساختن ویژگی درمانی سلول‌های بنیادی ماهیچه‌ای باشد و سلول‌ها را قادر می‌سازد که وقتی به بافت آسیب‌دیده پیوند زده‌شدند، بازسازی بافت و عملکرد ماهیچه‌ای بافت را بهبود بخشند.

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

غلبه بر موانع درمان با سلول‌های بنیادی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن