بیوتکنولوژی کشاورزی

فتح ژنوم کلروپلاست

فتح ژنوم کلروپلاست - اخبار زیست فناوری فتح ژنوم کلروپلاست

✅به ارث رسیدن DNA مناسب برای رشد و تقسیم سلول ضروری می‏باشد.این مورد برای ژنوم کلروپلاست نیز ضروری است چرا که مرکز تولید انرژی همه ی سلول های گیاهی می‏باشد.


ژنوم کلروپلاست-که در خود ردپای ژنوم باکتری های اجدادی را دارد- درون کمپلکس DNA و پروتئین که نوکلئوئید نامیده می‏شود سازماندهی می‏شود. در حالی که کارهای شاخصی برای فهمیدن وضعیت DNA در سلول های گیاهی انجام شده است، درباره‏ی نوکلئوئید سلول های گیاهی اطلاعات کمی در دست داریم.

حالا yusuke kabayashi و yoshiki nishimura از دانشگاه کیوتو و osami misumi از دانشگاه یاماگوچی یک پروتئین را که در کلروپلاست برای تفکیک مناسب نوکلئوئید مناسب است مشخص و جداسازی کردند. این یافته ها اخیراً در ژورنال science چاپ شده است.

نی شیمورا عنوان می دارد:”برای فهمیدن وضعیت نوکلئوئید کلروپلاست ما بر روی رفتار آنها در طی تقسیم کلروپلاستی در جلبک سبز chelamydomonas reinhardtii تمرکز کردیم”

یکی از موتانت ها که در یک ژن به نام moc1-monocaryotic chloroplast1- نقص داشت یافت شد. کلروپلاست در این موتانت فقط یک نوکلئوئید تنها دارا بود و در طی تقسیم کلروپلاست تفکیک نامساوی را نشان می‎داد. هومولوگ ژن moc1 در آرابیدوپسیس تالیانا که عموماً برای پژوهش ها از آن استفاده می‎شود یافت شد.

هنگامی که این ژن جهش یافت، پژوهشگران دریافتند که این ارگانیسم ها کمبود رشد و تقسیم غیر طبیعی را نشان می‏دهند. آنها بعد از آنالیز های گسترده از این ژن جدید متوجه شدند که کارکرد moc1 بهعنوان رفع کننده اتصالات هالیدی (holliday junction) درکلروپلاست است.

محققان در حین ادامه مطالعه شان روی فعالیت moc1 بر روی اتصالات هالیدی با استفاده از میکروسکوپ اتمی پر سرعت و تکنولوژی اریگامی DNA نحوه فعالیت moc1 را کشف کردند. آنها مشاهده کردند moc1 به هسته DNAها در اتصال هالیدی متصل می‏شود و آن‏ها را بصورت قرینه برش می‏دهد.
یافته های این تیم درک ما را از پایداری بالای ساختار کمپلکس DNA که فعالیت مناسب آن برای سلامتی سلول ضروری است بهبود می‎بخشد.

#مطالعات_پایه

اتصالات هالیدی

تکنولوژی اوریگامی دی ان ای

ترجمه : آرش راثی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

فتح ژنوم کلروپلاست – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن