خانه بیوتکنولوژی کشاورزی فتوسنتز از مسیر C4 در گندم؟

فتوسنتز از مسیر C4 در گندم؟

0
0
259

گیاهان مهم زراعی مانند برنج و گندم از مسیر C3 فتوسنتز می کنند. در این مسیر اولین مولکول پایدار پس از جذب CO2 یک ترکیب سه کربنه است، درحالی که مسیر بهینه تری در طبیعت برای فتوسنتز وجود دارد که به مسیر C4 معروف است. زیست فن را دنبال کنید:


✅  در این مسیر بدلیل تثبیت جداگانه و ذخیره CO2 در قالب مولکول های اگزالو استات، آنزیم روبیسکو با کمبود CO2  مواجه نشده و به جای خاصیت کربوکسیلازی ، عمل اکسیژنازی انجام نمی دهد. در نتیجه میزان تنفس نوری به حد ناچیزی کاهش می یابد و کارایی فتوسنتز در شرایط گرما یا تابش شدید خورشید و خشکی افزایش می یابد.

اخیرا پژوهشگران دانشگاه کویینزلند با بررسی دانه گندم شواهدی از رونویسی ژن های مرتبط با فتوسنتز  C4 در سلول های پریکارپ گیاه گندم یافته اند.

نوع خاصی از آناتومی  معروف به آناتومی کرانز (kranz) که شامل سلول های مزوفیل حول سلول های غلاف آوندی است برای این نوع فتوسنتز لازم است، زیرا چرخه کالوین در سلول های غلاف آوندی و تثبیت CO2 در سلول های مزوفیل رخ می دهد.  این بخش از گیاه گندم در ضمن رشد، این آناتومی را نیز به دست می آورد.

حضور تمام ژن های مرتبط با فتوسنتز C4 در گندم و بیان شدن این ژن ها در بخشی از این گیاه، امیدها را برای یافتن راهی جهت القای این نوع فتوسنتز در فصول گرم و خشک سال تقویت می کند.

ترجمه و آماده سازی: محسن رحیمی نژاد

☑️لینک خبر: yon.ir/lF37
☑️لینک مقاله : yon.ir/kepP

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در بیوتکنولوژی کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …