بیوتکنولوژی کشاورزی

گامی بزرگ در راه برملا کردن رازهای فتوسنتز

✅دانشمندان آمریکایی با کشف ساختار اجدادی مراکز واکنش فتوسنتز، گامی مهم و اساسی را در مسیر شناخت بیشتر این فرایند و واکنش حیاتی برداشته‌اند.


?فتوسنتز یکی از مهم‌ترین فرایندهای بیولوژیکی است که در جهان رخ می‌دهد. این فرایند به کمک انواعی از پروتئین خاص که در غشاهای تخصصی‌شده گیاهان وجود دارد و از آن‌ها به «مراکز واکنش» یاد می‌شود، انجام می‌گردد.

?کار مراکز واکنش، جمع‌آوری انرژی نور و استفاده از آن برای پمپاژ الکترون‌ها از یک حامل به حامل دیگر در طول غشاء است. نتیجه نهایی این فرایند، تبدیل انرژی الکترومغناطیسی نور به انرژی شیمیایی است که می‌تواند به‌ عنوان غذا، مورد استفاده تمام جانداران قرار گیرد.

?در این رابطه، تیمی از دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا و دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، با انجام مطالعه‌ای، به شکستن قفل صندوقچه اسرار فتوسنتز نزدیک شده‌اند.

?بر اساس نتایج به ‌دست‌ آمده از مطالعه این تیم تحقیقاتی، مراکز واکنش اولیه، دارای ساختاری ساده‌تر از نسخه‌های موجود و امروزی بوده‌اند. درواقع، این مراکز واکنش اولیه از لحاظ ساختار پروتئینی، «همودایمر» بوده‌اند. همودایمر به ساختاری پروتئینی گفته می‌شود که از دو رشته پلی‌پپتید همانند که ساختاری متقارن را تشکیل می‌دهند، ساخته شده است.

?این در حالی است که مراکز واکنش امروزی، دارای ساختار «هترودایمر» هستند که تقارن ذاتی ذکرشده در آن‌ها، شکسته شده است. اگرچه هنوز هم در قلب این ساختارهای هترودایمر، می‌توان آثاری از معماری متقارن اولیه را مشاهده نمود.

?یافته‌های این تحقیق، با اشاره به ساختار همودایمری مراکز واکنش فتوسنتزی اولیه، به طرق مختلفی نشان می‌دهند که اجداد مراکز واکنش امروزی، دارای چه ساختار و شکل و شمایلی بوده‌اند.

?بنا به گفته دانشمندان فوق، ساختار همودایمری شناخته‌شده و معماری کلی آن، بسیار شبیه به فتوسیستم های گیاهان و سیانوباکترها و همچنین مراکز واکنش در باکتری‌های فتوسنتزکننده است.

?این کشف، یدون شک به شناخت بیشتر رمز و رازهای فتوسنتز به‌عنوان مهم‌ترین واکنش روی کره زمین که به تولید غذا منجر می‌شود، خواهد انجامید.

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

گامی بزرگ در راه برملا کردن رازهای فتوسنتز – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن