لیگنوسلولوز

فرآیند تبدیل چوب به یک سنسور خردکننده

فرآیند تبدیل چوب به یک سنسور خردکننده، روشی مقیاس‌پذیر است که ممکن است راه های ذخیره انرژی را فراهم کند

✅ مواد برپایه کربن که دوباره پاگرفته‌اند وقتی فشرده شوند خواستار روش‌های ذخیره انرژی و روش‌های الکترونیکی قابل انعطاف به‌ طور یکسان هستند. با این وجود بیشتر گزینه‌های در دسترس محدودیت هایی دارند‌: آن‌ها از منابع تجدید ناپذیر می‌آیند و ویژگی‌های الکتریکی نامرغوب دارند، یا برای ساخت دشوار هستند. در حال حاضر، پژوهشگران یک ماده فشرده شده را با خواص الکتریکی امیدوارانه از یک منبع پایدار، تا حدی شگفت‌انگیز، نشان دادند.

?کارهای پیشین این پژوهشگران نشان میدهد که کربن چوب، ماده سیاه شده تولید شده توسط حرارت دادن چوب در دمای بالا، می تواند به عنوان یک آند باتری به کار رود. کربن چوب بسیار شکننده است، اما فشاری به اندازه انگشت شست به اندازه کافی آن را نرم می‌کند.

?برای ساخت مواد اسفنجی مناسب برای کاربردهای دیگر، پژوهشگران از لانه زنبور الهام گرفته‌اند که یک شبکه مواج هست و به متراکم شدن کمک می‌کند. آن‌ها فرض کردند که ممکن است بتوانند معماری چوب را به صورت شیمیایی تغییر دهند تا اثر مشابه‌ای به دست بیاورند. در حقیقت، با کنار گذاشتن لیگنین و همی‌سلولز از یک قطعه چوب بالسا، دیوارهای سلولی سفت و محکم چوب را به یک شبکه از لایه های سلولزی قوس شکل تبدیل کرد که توسط میکروسکوپ الکترونی اسکنی تایید شده است. دیواره های سلولی نازک چوب بالسا احتمالا به موفقیت کار کمک می‌کند. آن‌ها انواع دیگر چوب هم امتحان کردند، اما به ساختار قابل فشرده دست نیافتند.

?اسفنج چوب حدود ۱۰ هزار چرخه فشردگی را می‌گذراند و به طور قابل اعتماد در یک سنسور فشاری نمونه کاربرد دارد که می‌توان آن را برای ردیابی فعالیت های فیزیکی مورد استفاده قرار داد. هنگامی که اسفنج را فشار می دهیم، سطح تماس بین لایه های منحنی افزایش می یابد و در نتیجه افزایش هدایت الکتریکی را خواهیم داشت.

?پژوهشگران هیدروکسید سدیم و پراکسید هیدروژن را برای حذف لیگنین و همی سلولز به کار بردند، در حالی که مسیرهای سبزتر در دسترس هستند. یکی از پژوهشگران گفت که روش‌های سبزتر در آینده تست خواهند شد.

?ترجمه: فاطمه بیدکی

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

عضویت در کانال زیست فن

فرآیند تبدیل چوب به یک سنسور خردکننده – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن