بیوتکنولوژی میکروبی

فرار میکروارگانیسم‌ها از یک محیط بن بست با استفاده از حرکت swimming

✅ اگرچه میکروارگانیسم‌ها آن‌ قدر کوچک هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند، اما در سراسر جهان و حتی در داخل بدن انسان توزیع می‌شوند. علیرغم اهمیت چنین اطلاعاتی، تا حد بسیار زیادی چگونگی بقای میکروارگانیسم‌ها در شرایط محیطی پیچیده از قبیل خاک و درون بدن ناشناخته باقی مانده‌است.

?پژوهشگران کشف کرده‌اند که میکروارگانیسم‌ها می‌توانند با استفاده از ساختارهای مو مانندی به‌نام تاژک‌ از حبس‌شدن در یک محیط بن‌بست جلوگیری کنند، در غیر این‌صورت سلول‌ها هرگز باز نخواهند گشت.

?پژوهشگران با استفاده از آزمایشات و شبیه‌سازی‌های عددی نشان‌داده‌اند که میکروارگانیسم‌ها قادرند با عملکردی هوشمندانه از طریق حرکت swimming از محیط‌های بن‌بست خارج شوند. توانایی فرار از یک محیط بن‌بست می‌تواند در بسیاری از انواع میکروارگانیسم‌های تاژک‌دار یافت شود.

?این نتایج نشان می‌دهند که چنین میکروارگانیسمی قادر به یافتن راهی برای بقای خود حتی در محیط‌های پیچیده و چالش برانگیز است. محیط‌هایی که ممکن‌ است موجودات دیگر نیز از بین بروند، مانند آب‌های کم عمق که احتمال به دام افتادن یک نهنگ نیز وجود دارد. این نتایج همچنین راه را برای درک مکانیسم گسترش بیماری‌های عفونی هموار می‌سازد.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

فرار میکروارگانیسم‌ها از یک محیط بن بست با استفاده از حرکت swimming – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن