بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

فرایند جداسازی ریزجلبک ها بر اساس شکل

✅ سیستم فیلتراسیون جدید نشان می‌دهد که ریزجلبک‌ها بر اساس شکل طبقه‌بندی می‌شوند. درحالی‌که روش‌های جداسازی مرسوم ریزجلبک‌ها بر اساس فیلترهای متخلخل یا رسوب‌گذاری است که در آن سلول‌ها بر اساس گرانش تنظیم می‌شوند، این اولین جداسازی مبتنی بر شکل است که امکان‌پذیر شده است.


? ریزجلبک یوکاریوتی تک‌سلولی Euglena gracilis به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین گونه‌های ریزجلبک‌ها برای تولید سوخت زیستی و زیست‌توده پیشنهاد شده است. E. gracilis مانند بسیاری از جلبک‌ها دارای تعداد زیادی از اشکال است؛ از تقریباً کروی تا لوله‌های بلند کشیده. شکل از علائم زیستی مهمی است که به‌عنوان نشانگر وضعیت ساعت زیستی، ظرفیت فتوسنتزی و تنفسی، فاز چرخه سلولی و شرایط محیطی به کار می‌رود.

? توانایی جمع‌آوری جمعیت سلولی با شکل هماهنگ شده، پیامدهای قابل‌توجهی در کاربردهای تحقیقات زیستی و فرایندهای صنعتی دارد، جایی که جمعیت سلولی با ویژگی‌های یکسان موردنظر است. پیش‌بینی‌شده است که این برنامه، با فناوری‌های متابولیکی و مهندسی ژنتیک، می‌تواند به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای توسعه پیشرفت سلول‌های E. gracilis و همچنین دیگرگونه‌های ریزجلبک ها با خواص مطلوب، مانند سرعت رشد سریع و محتوای چربی بالا استفاده شود.

? محققان یک روش با روند پیوسته «inertial microfluidic» را برای فیلتراسیون E. gracilis با یک نسبت ابعاد کلیدی پارامترهای شکل سلول توسعه دادند. محققان دریافتند که با توجه به‌سرعت حرکت جریان سیال در اطراف جلبک‌ها، سلول‌ها هنگامی‌که از طریق یک کانال دقیق شکل‌گرفته، جریان داشتند، به‌طور متفاوتی مهاجرت کردند و فاصله آن تا مرکز کانال با افزایش نسبت ابعاد سلولی و نسبت طول سلول به عرض کاهش پیدا کرد. سلول‌های E. gracilis که بر اساس شکلشان به‌طور متفاوتی مهاجرت می‌کردند، درنهایت به مجراهای متفاوتی بر اساس موقعیت خود در کانال، منتقل شدند. این توانایی جدید محدوده وسیعی از کاربردهای تحقیقاتی، صنعتی و بالینی دارد.

?ترجمه: افسانه یاوری

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

فرایند جدید جداسازی ریزجلبک ها بر اساس شکل – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن