اقتصاد زیستی

مفاهیم راهبردی حاکم بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی

مفاهیم راهبردی حاکم بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی - اخبار زیست فناوری مفاهیم راهبردی حاکم بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی

قسمت اول:QALY

?مفهوم Quality-Adjusted Life-Year شاخصی برای سنجش میزان سلامت فرد است. از آنجا که سلامتی، تابعی از طول عمر و کیفیت آن است، QALY به عنوان مقداری برای تجمیع اثرگذاری این عوامل به کار می‌رود. محاسبه این مقدار کار ساده‌ای است، بدین صورت که از ضرب تغییر ارزش افزوده ناشی از درمان در طول مدت درمان به دست می‌آید. از QALY می‌توان هزینه‌های درمان یک بیماری را ارزیابی کرد.

?برای درک بهتر QALY، بهتر است بگوییم که کسی که در زمینه بررسی بیماری خاص، در سلامت کامل به سر می‌برد عدد ۱،کسی که از این بیماری جان خود را از دست داده است عدد ۰ و کسی که از این بیماری رنج می‌برد عددی بین ۰ و ۱ را به خود اختصاص می‌دهد. بدین ترتیب، می‌توان بررسی کرد که داروی مورد نظر، قادر به برگرداندن و حفظ چه مقدار QALY در جمعیت خواهد بود. سپس با برآورد هزینه‌های لازم، می‌توان مطالعات هزینه-فایده بر روی اجرای طرح همگانی درمان انجام داد و تعیین کرد که انجام این کار صرفه اقتصادی دارد یا نه که در قسمت بعد به آن خواهیم پرداخت.

?مفهوم QALY در هر زمینه‌ای قابل استفاده است، بدین معنا که هر عاملی که کیفیت زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند QALY نسبت به همان مقوله را برای فرد مورد نظر تغییر دهد. با این حال، این امکان که QALY جامعی تعریف کنیم که تمام ابعاد زنگی فرد را در بر بگیرد تقریبا محال است، چرا که نه تنها تعداد عوامل تغییر دهنده QALY بسیار زیاد است، بلکه هر کدام در کنار دیگری اثری متفاوت را نسبت به زمانی که منفرد بررسی می‌شوند بروز می‌دهند. لذا این شاخص، برای بررسی یک عامل خاص در افراد جمعیت کاربرد دارد که از نقاط ضعف این معیار به شمار می رود.

نویسنده: میلاد ریحانی

☑️ منبع

کانال اقتصاد زیستی

مفاهیم راهبردی حاکم بر فعالیت‌های بیوتکنولوژی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن