پروتئومیکس

فعالیت شبکه‌‏ای از RNAهای غیرکدشونده در مغز

دانشمندان شبکه‌ای از RNAهای غیرکد شونده و حفاظت شده در بافت مغز پستانداران شناسایی کردند. شبکه مذکور اولین شبکه تنظیمی است که شامل سه نوع RNAی غیرکد شونده شامل RNA حلقوی (circRNAs)، ملکول RNA غیرکدشونده با طول بلند (lncRNAs) و میکرو (RNA (miRNAs می‏‌باشد. در شبکه تنظیمی مورد بررسی بیان miRNA با حذف lncRNA افزایش یافته و این فرایند با همکاری miRNAی دیگری که بیان circRNA را کاهش می‌‏دهد، صورت می‌‏پذیرد. تحقیق حاضر به درک تعامل RNAهای غیرکد شونده برای تنظیم یک‌دیگر کمک کرد.


ملکول RNA الگویی برای تولید پروتئین است، اما انواعی از ملکول‏‌های RNA در سلول وجود دارند که پروتئین کد نمی‌‏کنند و نقش تنظیمی دارند. miRNAها RNAهای کوتاه به طول تقریبی ۲۲ نوکلئوتید هستند و lncRNAها بیش از ۲۰۰ نوکلئوتید طول دارند. circRNAها اسپلایس‌‏های غیر معمول lncRNAها یا RNAهای کد کننده پروتئین می‌‏باشند. سه نوع RNAی مذکور در کنترل بیان ژن نقش مهمی دارند و در برخی موارد تنظیم نادرست آن‌ها با بروز سرطان یا دیگر بیماری‌­ها مرتبط است.

شبکه تنظیمی کشف شده در مغز شامل چهار RNAهای غیرکد شونده (یک عدد circRNAs با نام Cdr1as ، یک lncRNAs و دوعدد miRNAs به نام­‌های miR-7 و miR-671) است که در نورون‏‌های پستانداران فعالیت می‌کند. استراتژی شبکه، بیان کم miR-7 و بیان زیاد Cdr1as است.

در مطالعات پیشین هزاران lncRNAی حفاظت شده در مهره­‌داران شناسایی شد که حاوی سایت اتصال غیر معمول برای miR-7 بودند. در شبکه تنظیمی مورد بررسی مشاهده شد miR-7 توسط lncRNA تخریب می‌‏شود. در برخی سلول­‌ها بیان miR-7 تا ۹۷ درصد کاهش داشت. این فرایند تخریب مستقیم miRNA نامیده شد. بخش دیگر شبکه تنظیمی تخریب غیر مستقیم Cdr1as توسط miR-7 می‌‏باشد. circRNAها بطور معمول بسیار پایدار هستند زیرا ماشین تخریب برای عملکرد صحیح نیازمند اتصال به انتهای ملکلول RNA است، در حالی‏که circRNAها حلقوی بوده و انتهای آزادی ندارند. در این شبکه Cdr1as دارای تعداد قابل توجهی سایت اتصال برای miR-7 است (۳۷ سایت در موش و ۷۳ سایت در انسان). miR-7 با اتصال به سایت‌های موجود در Cdr1as و با همکاری miR-671 منجر به خاموشی آن می‌‏شود.

بررسی‌­ها در رابطه با عملکرد این شبکه ادامه دارد. فرضیه فعلی در این شبکه این است که Cdr1as نه تنها توسط miR-7 تنظیم می‏‌شود، بلکه می‌‏تواند با تحویل miR-7 به سیناپس‌‏های عصبی عملکرد آن را تسهیل کند.

❇ مترجم: فضیله اسماعیلی

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن