بیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

فعال شدن سلول‌های بنیادی سبب رشد مو می‌شود

افراد زیادی با مشکل ریزش مو مواجه هستند و در انتظار راه‌های درمانی جدید برای مشکل طاسی یا کم مویی خود می‌باشند. فعال شدن سلول‌های بنیادی ممکن است راه درمانی جدیدی برای طاسی یا آلوپسی باشد که در آن، ریزش مو به علل مختلفی رخ می‌دهد از جمله بالا رفتن سن، شیمی درمانی، استرس یا عدم تعادل هورمونی. محققان دانشگاه UCLA روشی را یافتند که سبب تحریک این سلول‌ها در فولیکول‌های مو می‌شود و مشاهده کردند که منجر به رشد مو می‌گردد.


فولیکول‌های مو حاوی سلول‌های بنیادی هستند که در حالت عادی، غیر فعال یا خاموش می‌باشند، اما زمانی‌که یک چرخه جدید آغاز می‌گردد و مو شروع به رشد می‌کند، سلول‌های بنیادی موجود در فولیکول فعال می‌شوند. فاکتورهای زیادی روی فعال شدن سلول‌های بنیادی مؤثر هستند؛ زمانی که فعال شدن آن‌ها متوقف گردد، ریزش مو رخ می‌دهد.

دانشمندان دانشگاه UCLA دریافتند که سلول‌های بنیادی فولیکول‌های مو متابولیسمی متفاوت با سایر سلول‌های پوستی دارند. سلول‌ها نیاز به انرژی دارند، لذا مواد غذایی توسط آنزیم‌ها شکسته می‌شود و سبب تولید متابولیت‌هایی می‌گردد. وقتی سلول‌های بنیادی فولیکول مو گلوکز را متابولیزه می‌کنند، یکی از متابولیت‌های حاصل، پیرووات است. سپس پیرووات به میتوکندری فرستاده می‌شود و یا تجزیه می‌گردد و به لاکتات تبدیل می‌شود.

یکی از محققان اظهار داشت:« مشاهدات ما پیرامون متابولیسم سلول‌های بنیادی فولیکول مو، ما را بر آن داشت که بررسی کنیم که اگر به صورت ژنتیکی، جلوی ورود پیرووات به میتوکندری را بگیریم، سبب می‌شود سلول‌های بنیادی فولیکول مو لاکتات بیشتری تولید کنند و درنهایت سبب فعال شدن سلول شود و رشد سریع‌تر مو را به دنبال داشته باشد؟»

وقتی محققان یک مدل موشی را بررسی کردند و از طریق مهندسی ژنتیک، جلوی تولید لاکتات را گرفتند، مشاهده کردند که سلول‌های بنیادی فولیکول‌های مو فعال نشدند. مطالعه دیگر نشان داد که وقتی تولید لاکتات به صورت ژنتیکی در موش تحریک شد فعال شدن فولیکول‌های مو شدت گرفت و چرخه مو افزایش یافت.

یکی از محققان آمریکایی می‌گوید:« تا پیش از این هیچ‌کس نمی‌دانست که افزایش یا کاهش لاکتات بر روی سلول‌های بنیادی فولیکول مو اثر گذار است. ما مشاهده کردیم که چگونه تغییر لاکتات در موش روی رشد مو مؤثر است و ما را بر آن داشت که دارویی تولید کنیم که بتوان آن را بر روی پوست استفاده کرد و تأثیری مشابه داشته باشد.»

دو دارو یافت شده‌اند که قادر است تولید لاکتات را در پوست موش تحریک کند که هر یک از طرق مختلف عمل می‌کنند. یکی داروی RCGD423 است که سبب فعال شدن مسیر JAK-stat در سلول می‌شود و سپس تولید لاکتات را افزایش می‌دهد که فعال شدن سلول و رشد مو را به دنبال خواهد داشت. داروی دیگر، UK5099 است که جلوی ورود پیرووات به میتوکندری را می‌گیرد، که منجر به تولید لاکتات در سلول‌های بنیادی فولیکول مو در موش می‌شود و رشد مو را سرعت می‌بخشد.

متأسفانه هیچ‌یک از این داروها در انسان بررسی نشده است.

این مطالعه چشم انداز جدید و شگفت انگیزی برای فعال کردن سلول‌های بنیادی را به ما نشان داد. معرفی دارویی که رشد مو را از طریق سلول‌های بنیادی فولیکول مو تحریک کند می‌تواند برای زنان و مردانی که موی خود را از دست داده‌اند بسیار امیدوار کننده باشد.

ترجمه: فرزانه صائبی راد

فعال شدن سلول‌های بنیادی سبب رشد مو می‌شود – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن