بیوتکنولوژی صنعتی

فناوری تولید سوخت مرحله‌ای برای کاهش هزینه‌های تولید سوخت زیستی

✅تولید سوخت‌های زیستی، علیرغم فوایدی که برای حفظ محیط زیست دارد، دارای هزینه‌های بالایی است. اتحادیه اروپا با راه‌اندازی یک پروژه، در این خصوص سعی دارد تا بازده تولید این‌گونه سوخت‌ها را بالا ببرد و شرایط اقتصادی آن‌ها را به‌صرفه‌تر نماید.


پروژه COMSYN اتحادیه اروپا، پروژه‌ای است که با هدف ایجاد و توسعه یک روش تولید سوخت‌های رقابتی مبتنی بر مواد زیستی و با استفاده از فرایند گازی‌سازی و سنتز اجرا می‌شود. هدف نهایی این پروژه، کاهش هزینه تولید سوخت‌های زیستی تا ۳۵ درصد در قیاس با روش‌های جایگزین دیگر است که معنای آن تولید سوخت دیزل با هزینه ۰.۸ یورو در هر لیتر خواهد بود.

روش مفهومی تولید فوق، بر مبنای «تبدیل اولیه توزیع یافته» انواع مختلفی از بقایای زیست‌توده‌ای برای تبدیل آن‌ها به محصولات مایع حدواسط و در واحدهای کوچک و متوسط واقع در نزدیکی منابع این گونه زیست‌توده‌ها است. سپس این محصولات حد واسط که از آن‌ها با نام محصولات فیشر-تروپش یاد می‌شود، در پالایشگاه‌های نفتی مرکزی به سوخت تبدیل خواهند شد. این امر مزایای اقتصادی مناسبی را در مقیاس کلی به ارمغان می‌آورد.

این کوچک کردن مقیاس تولید از طریق تبدیل اولیه مواد زیستی به مواد سوختی حدواسط، خطرات و ریسک سرمایه‌گذاری را که به‌عنوان گلوگاه اصلی پالایشگاه‌های مقیاس بزرگ سوخت زیستی به شمار می‌آیند، کاهش می‌دهد.

طبق تخمین‌ها، تلفیق «فرایند تبدیل اولیه» با نیروگاه‌های محلی تولید گرما و انرژی، بهره‌وری انرژی در به‌کارگیری زیست‌توده‌ها را به ۸۰ درصد می‌رساند.

پروژه COMSYN درواقع، فرایند مفهومی مربوط به گازی‌سازی زیست‌توده تا تولید نهایی سوخت زیستی را تأیید می‌کند. گازی‌سازی زیست‌توده و فرایند تمیز کردن گاز مربوطه، توسط مرکز تحقیقات فنی VTT فنلاند و با همکاری شرکت GKN Sinter Metals Filters GmbH توسعه داده شده است.

ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

فناوری تولید سوخت مرحله‌ای برای کاهش هزینه‌های تولید سوخت زیستی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن