آنتی بادیایدزعفونت ویروسی

قائم موشک بازی HIV با سیستم ایمنی

ویروس نقص ایمنی انسانی که بیشتر با نام HIV شناخته می‌شود به شکل نامحسوسی با اثر‌گذاری بر روی سیستم ایمنی پدیدار می‌شود که باعث میلیون ها مرگ در سه دهه اخیر بوده است. تحقیقات جدید جزییات مولکولی از حرکت‌های پنهانی HIV در مقابل مهم‌ترین بخش سیستم ایمنی را آشکار کرده است. دکتر Vivian بیان می‌کند که این تحقیقات مکانیسم جدیدی را برای فرار HIV از سیستم ایمنی آشکار می‌کند که می‌تواند برای پیشرفت واکسن‌های جدید در آینده مهم باشد.


‌متأسفانه HIV نسبت به یکی از قوی‌ترین استراتژی‌های سیستم ایمنی یعنی major histocompatibility complex یا MHC مقاوم است. ویروس HIV از این مکانیسم که به عنوان یک هشدار‌دهنده برای سایر قسمت های سیستم ایمنی عمل می‌کند و مانع عبور سایر باکتری ها، ویروس ها و پاتوژن ها می‌شود، فرار می‌کند.

مجموعه MHC مسئولیت بخشی از سیستم ایمنی را دارد که موجب ظاهر شدن بخش هایی از HIV بر روی سطح سلول‌ها به عنوان یک نشانه هشدار‌دهنده برای سایر سلول های سیستم ایمنی است. در مرحله بعد سلول های T و سلول های کشنده طبیعی وارد عمل شده و ماکروفاژها را فعال می‌کنند. سلول های B نیز آنتی‌بادی‌هایی را علیه پاتوژن‌ها تولید می‌کنند.

مجموعه MHC به دو بخش MHC-I و MHC-II تقسیم می‌شوند که برای هر ژن واریته‌های متنوعی در جمعیت وجود دارد. هر فرد دارای یک مجموعه مولکولی MHC واحد می باشد؛ اما در مورد HIV جهش‌ها در ویروس باعث می‌شوند HIV برای MHC و سیستم ایمنی نامرئی شود. تکامل محتاطانه HIV باعث شده که محققین آن را «جهش یافته فراری» بنامند.

امروزه، پاسخگویی به «جهش یافته فراری» موضوع خیلی از مطالعات است و تلاش می‌شود تا درمان‌های نوین، حضور HIV به عنوان ویروسی که سیستم ایمنی را فریب می‌دهد، روشن کند.

ترجمه: زمزم جوادی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن