بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبیفناوری های همگرا

کشف باکتری‌های جدید با قابلیت سم‌زدایی از اکسیدهای فلزی

کشف باکتری‌های جدید با قابلیت سم‌زدایی از اکسیدهای فلزی کشف باکتری‌های جدیدی با قابلیت سم‌زدایی از اکسیدهای فلزی

✅در مطالعه‌ی جدید چاپ شده در Canadian Journal of Microbiology، محققین حضور باکتری‌های جدیدی را گزارش کرده‌‌اند که قابلیت احیا اکسیدهای فلزی سمی را به مواد کم خطرتر دارند. این باکتری‌ها در حوالی معادن متروکه‌ی طلا یافت شدند که درجه‌ی بالایی از آلودگی با اکسیدهای فلزی را داشتند.


شواهد نشان می‌دهد که این باکتری‌ها از جمله باکتری‌های (AAP) هستندکه قادرند اکسیدهای فلزی ( تلورات، تلوریت، سِلنیت، سِلنات، اورتومتاوانادات و متاوانادات) را به مواد کمتر سمی (مثلاً شکل عنصری فلز) تبدیل کنند. همچنین می‌توانند در شرایط گسترده‌ای از نظر دما، pH و نمک زندگی کنند.

هرچند این باکتری‌ها به گونه‌های پیش از این شناخته‌شده‌ی AAP شباهت فراوان دارند، ولی با بررسی توالی 16S rRNA نشان داده شد که به لحاظ فیلوژنتیک یکتا هستند و احتمالاً گونه‌ی جدیدی را نمایندگی می‌کنند.

به دلیل ویژگی‌های گفته شده، این میکروب‌ها پتانسیل زیادی برای کاربرد در زیست‌پالایی دارند.

AAP : Aerobic Anoxygenic Phototrophs

باکتری های AAP گروهی از باکتری‌ها که منبع انرژیشان نور خورشید است، تنفس هوازی انجام می‌دهند ولی در اثر فوتوسنتز گاز اکسیژن تولید نمی‌کنند

ترجمه: کسری طباطبایی
☑️لینک مقاله
☑️عضویت در کانال زیست فن
☑️عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست

کشف باکتری‌های جدیدی با قابلیت سم‌زدایی از اکسیدهای فلزی – زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

علی چوپانی

بیش از 4 سال است که در کنار دیگر دوستان در مجموعه زیست‌فن هستم. زیست شناسی خوندم ولی به خاطر علاقه خودم به وب و سئو در حال حاضر مدیریت سایت زیست‌فن و نظارت بر سئوی محتواهای تولیدی در زیست‌فن رو به عهده دارم. اینجا خانه‌ی ماست، به ما سر بزنید!

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− دو = شـش

دکمه بازگشت به بالا
بستن