بیوتکنولوژی پزشکی

قلب، سیگنال‌هایی به بافت‌های چربی ارسال می‌کند

✅ عموما به بیماران با وزن زیاد گفته می‌شود که وزن اضافی برای سلامت قلب مضر است. طبق گفته‌ی محققان، قلب با چربی در تعامل است! پروفسور Koch، در هفته‌ی گذشته از مجمع قلب آمریکا نزدیک به یک میلیون دلار گرنت دریافت کرد. این گرنت برای مطالعه‌ی توانایی قلب در تنظیم تولید چربی بوده است. او و همکارانش این پدیده را ۲ سال پیش در موش مشاهده کردند اما هم‌چنان مکانیسم دقیق آن واضح نیست.


?کلید اصلی و درگیر در این پدیده، یک ژن است که حامل یک رسپی برای یک آنزیم با نام GRK2 می‌باشد. این ژن در آسیب‌دیدگی بیمار در برابر نارسایی‌های قلبی درگیر است و به مدت دو دهه، موضوع مطالعه‌ی Koch و همکارانش بوده‌است. زمانی که این دانشمندان، این ژن را در قلب موش مهار کردند، سطح آنزیم مذکور کاهش یافت و بعد از مصرف رژیم پر چربی، موش مورد مطالعه به وزنش اضافه شد. این محققین معتقد‌اند که قلب چیز‌های در این رابطه ترشح می‌کند، گویی با چربی‌ها مکالمه می‌کند!

?سیگنال‌های ارتباطی، در فرم هورمون و یا دیگر ترشحات شیمیایی در بدن موش ایجاد می‌شوند. این دانشمندان بدنبال‌ آن هستند تا این سیگنال ها را مطالعه کنند و بررسی کنند که آیا این سیگنال در بدن انسان نیز وجود دارد یا نه؟

?چیزی که در این میان برای سلامتی انسان اهمیت دارد، زیاد مشخص نیست اما اگر این سیگنال از جنس هورمون باشد، احتمالا تنها چیزی که ترشح می‌شود نخواهد بود. قلب هم چنین هورمون BNP را نیز ترشح می‌کند. مشاهده شده‌است که با مهار تولید آنزیم GRK2، نارسایی قلبی در موش با احتمال زیادی درمان می‌شود.

?ترجمه: یاور سلطانی

لینک خبر
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

قلب، سیگنال‌هایی به بافت‌های چربی ارسال می‌کند – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن