دیابت

ژن‌های جعلی فعال‌شونده با قهوه و کاهش قند خون

به گفته پژوهشگران بین المللی، یک مدار ژنتیکی مصنوعی که می‌تواند با کافئین روشن شود، به تنظیم سطوح قند خون در موش‌های دیابتی کمک می‌کند. این پژوهشگران با ساخت مولکولی که برای درمان دیابت نوع دو استفاده می‌شود، مداری را برای پاسخ به کافئین موجود در قهوه، طراحی کردند. آن‌ها دریافتند که سلول‌های موش‌هایی که این مدار را دارند، می‌توانند به کنترل سطوح قند خون پس از مصرف قهوه توسط کمک کنند. پژوهشگران توضیح دادند: «این نتایج نشان دهنده مدارهای ژنتیکی مصنوعی هستند که می‌توانند برای کمک به تنظیم بیماری‌های پزشکی، با حداقل مزاحمت استفاده شوند. با این وجود هنوز به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.»


یک مدار ژنتیکی طراحی شده برای تنظیم سطوح گلوکز خون، که توسط کافئین موجود در قهوه فعال می‌شود، در یک مدل دیابت، در موش‌ها شرح داده شده است.

دیابت شیرین نوع ۲ بیش از ۴۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا ساخته و با هزینه‌های بهداشتی قابل توجهی مرتبط است. مدیریت موفق بهداشتی نیازمند غربالگری و پاسخ به افزایش گلوکز خون در پی غذا خوردن است.

مارتین فاسنجر و همکارانش بررسی کردند که آیا کافئین می‌تواند برای تحریک بیان ژن جهت کمک به تنظیم گلوکز خون استفاده شود یا خیر. نویسندگان یک مدار ژنتیک مصنوعی، به نام تنظیم کننده‌های پیشرفته تحریک شده با کافئین C-STAR را طراحی کردند، که به کافئین یافت شده در محصولات تجاری موجود پاسخ داده، و یک پپتید را تولید می‌کند که از آن برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می‌گردد. در مدل‌های دیابت در موش، سلول‌های حامل سیستم C-STAR ، پس از مصرف قهوه به کنترل سطوح گلوکز خون کمک کردند.

این نتایج اصول استفاده از مدارهای ژنتیکی را برای تنظیم بیماری‌های پزشکی، با اجزاء موجود و متداول اثبات می‌کند؛ و نشان دهنده چگونگی عملکرد زیست شناسی مصنوعی بوده و می‌تواند یک روز با حداقل مزاحمت‌های تهاجمی برای سبک زندگی، در مراقبت‌های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

✳️ مترجم: آزاده داودی

لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن