بیوتکنولوژی میکروبیمقاومت آنتی بیوتیکی

از بین بردن اشریشیا کلای در 30 ثانیه

تهدید جهانی باکتری های مقاوم به دارو، موجب نیاز فوری به موادی شده است که بتوانند باکتری های مضر را کشته یا رشد آن ها را غیر فعال نمایند.


به طور مثال تری کلوسان که به صورت فراوان در خمیردندان، صابون و شوینده ها جهت مقابله با باکتری ها به کار می رود، مشخص گردیده است که با ایجاد مقاومت باکتریایی رابطه مستقیمی دارد و ممکن است تأثیرات عمیقی بر کیفیت سلامت افراد داشته باشد.

گروهی از محققان سنگاپوری ترکیب شیمیایی را سنتز نموده اند که از مولکول هایی متصل به هم در یک زنجیر تشکیل شده است و “اولیگومرهای ایمیدازولیوم” نامیده شده است.

این ماده به واسطه ساختار زنجیر مانندش می تواند در عرض ۳۰ ثانیه تا ۹۹.۷ % از کلیه باکتری های موجود E. coli را از بین برد.

ساختار زنجیری به نفوذ در غشاء سلولی کمک می نماید. بر خلاف بسیاری از آنتی بیوتیک ها که باکتری را بدون نابودی غشا از بین می برند، این ماده با حمله به غشا سلولی، امکان رشد باکتری های مقاوم به دارو را نیز از بین می برد.

این ماده برای استفاده ایمن می باشد چرا که دارای بار مثبت است و بیشتر باکتری های با بار منفی را هدف می گیرد و باعث نابودی سلول های قرمز خون نمی شود.

در کنار E. coli، این ماده بر روی عوامل عفونی همچون Staphylococcus aureus ،Pseudomonas aeruginosa و Candida albicans نیز آزمایش گردید و تا ۹۹.۹ % از این میکروب ها را در عرض دو دقیقه می تواند از بین برد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن