ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسلول های بنیادی

ماکروفاژها؛پرورش دهنده سلول‌های‌ بنیادی پستان

| ماکروفاژها؛ پرورش دهنده سلول‌های‌ بنیادی پستان

✅ در یک مطالعه جدید نشان داده‌شد که ماکروفاژها در پرورش و نگهداری سلول‌های بنیادی در غدد شیری نقش مهمی دارند. این مطالعات در درک نحوه‌ی تنظیم رشد سلول‌های بنیادی می‌تواند بیانگر مکانیسم شکل‌گیری تومور باشد که در آن هنگام چنین تنظیماتی غیر فعال می‌شوند.


ماکروفاژها که به بیگانه خوار نیز معروف هستن عمدتا در ایمنی اولیه و توانایی در بلع و هضم میکروب‌ها شناخته می‌شوند. اما این مطالعه نشان داده‌است که آ‌ن‌ها نقش عمده‌ای نیز در آماده‌سازی منطقه مناسب برای نگه‌داری سلول های‌بنیادی پستان دارند. ماکروفاژها، سلول‌های بنیادی را در مرحله پیش بالغ خود نگه میدارند تا در مواقع لزوم تکثیر پیدا کرده و بالغ شوند. سلول‌های بنیادی پستان مسئول هدایت رشد پستان در دوره بلوغ، حاملگی و شیردهی هستند.

✳ پژوهشگران با بررسی مکانیسم سیگنالینگ بین ماکروفاژها و سلول‌های بنیادی پستان متوجه شدند که پروتئین Notch، در سطح ماکروفاژها در این فرآیند نقش گسترده‌ای دارد و گیرنده‌ای برای Dll1 در سطح سلول‌های بنیادی است. سپس آن‌ها با ساخت موش فاقد Dll1 مشاهده کردند که این موش‌ها تأخیر قابل توجهی در رشد پستان داشتند و در مقایسه با موش سالم توانایی غدد شیری آن‌ها برای تمایز به سلول‌های بالغ بسیار کمتر بود.

✳ علاوه‌براین، در این موش‌ها ماکروفاژهای کمتری در محل غدد شیری حضور داشتند و این در نهایت نشان داد که اتصال Dll1 به Notch2 و Notch3 برای نگهداری ماکروفاژها در آن ناحیه و حفظ سلول‌ها ی پستانی در حالت بنیادی اهمیت دارد. همچنین پژوهشگران متوجه شدند که حضور Dll1 به بیان ژن‌های مسیر پیام‌رسانی دیگری به نام Wnt نیز، مربوط است که بیان ژن‌هایی چون Wnt3،۱۰،۱۶ باعث افزایش رفتار بنیادی سلول‌های پستان می‌شود. هنگامی که ماکروفاژ ها با روش‌های شیمیایی یا ژنتیکی غیر فعال شدند عملکرد این سلول‌ها بنیادی به شدت کاهش پیدا کرد.

✳ در نهایت این یافته‌ها نشان داد که ارتباط ماکروفاژها با سلول‌های بنیادی پستان از طریق Dll1 به حفظ سلول‌های بنیادی کمک می‌کند و مکالمه متقابل Notch-Wnt برای ایجاد غدد شیری ضروری است. این مکالمه احتمالا مفاهیمی در شکل‌گیری سرطان پستان دارد، چرا که هر دو این مسیرها در سرطان به وضوح افزایش می‌یابند.

? مترجم: یاسمن اسعدی

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن