بیوتکنولوژی پزشکیتوالی یابیژنومیکسمهندسی ژنتیک

خیز مایکروسافت برای افزایش حجم ذخیره اطلاعات روی DNA

? با توجه به نتایج پژوهش‌هایی که اخیراً منجر به ذخیره‌سازی فیلم‌ها و اسناد متعدد در DNA شدند، شرکت مایکروسافت تصمیم گرفته است، بخش جدیدی ایجاد کند که در آن به جای موارد مرسوم، از DNA برای ذخیره داده استفاده ‌شود.


? قابلیت DNA در ذخیره‌ اطلاعات در حجمی بسیار کم باعث شده است بسیاری از شرکت‌های مرتبط با فناوری‌های جدید به آن روی آورند. به عنوان مثال تمام فیلم‌هایی که تاکنون ساخته شده است را می‌توان در حجمی کمتر از یک حبه قند در دی‌ان‌ای جای داد. در واقع، DNA چگال‌ترین وسیله در جهان برای ذخیره‌ی اطلاعات است، اطلاعاتی که هر روز بیشتر از قبل روند افزایش خود را طی می‌کند.

? اما موانع اصلی برای توسعه‌ سیستم جدید ذخیره اطلاعات هنوز پابرجا هستند. تبدیل داده‌ دیجیتال به کد DNA (شامل نوکلئوتید‌های A، T،C و G) همچنان سخت و پرهزینه‌ است، زیرا فرایند شیمیایی ساخت DNA، آن هم در اندازه‌های بزرگ، کار آسانی نیست.

? کارشناسان معتقدند بسیاری از استودیوهای فیلم‌سازی از گسترش این فناوری حمایت می‌کنند. نیمی از فیلم‌های ساخته‌شده قبل از سال ۱۹۵۱ از بین رفته‌اند، چون روی سلولوئید ذخیره شده‌اند. اما اطلاعات ذخیره‌شده در DNA به این زودی‌ها از بین نخواهند رفت. همچنین DNA گزینه‌ مناسبی برای جایگزینی ابزارهای قدیمی سازندگان تراشه‌های رایانه است، چون محدودیت‌های فیزیکی آن‌ها را ندارد.

لینک خبر
عضویت در زیست‌فن پزشکی‌ملکولی

خیز مایکروسافت برای افزایش حجم ذخیره اطلاعات روی DNA – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن