آفات و بیماری ها

مبارزه ارگانیک با آفات

محققان برای حشره‌کش‌های مصنوعی یک جایگزین پیداکرده‌اند: حشره‌کش‌های ارگانیکی که توسعه‌یافته‌اند، زیست‌تخریب‌پذیر و بی‌خطر هستند. اسپری کردن آن‌ها بر روی گیاهان، عملکردی مشابه با پشه‌کش‌هایی که افراد هنگام آبتنی برای دفع پشه‌ها استفاده می‌کنند، دارد و با تولید بوی خاصی همراه است که برای حشرات نامطبوع بوده و آن‌ها را دورنگه می‌دارد.


حشره‌کش‌های سنتی مخرب‌اند: آن‌ها نه‌تنها آفات را می‌کشند، بلکه زنبورها و دیگر حشرات سودمند را نیز به خطر می‌اندازند، همچنین بر تنوع زیستی خاک، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها تأثیر می‌گذارند. در حال حاضر یک گروه تحقیقاتی توانسته است یک جایگزین برای آفات مخرب پیدا کند: یک عامل زیست‌تخریب‌پذیر که با آفات، بدون مسموم کردن آن‌ها مبارزه می‌کند.

یک گروه از دانشگاه فنی مونیخ، یک عامل زیست‌تخریب‌پذیر را که با آفات، بدون مسموم کردن آن‌ها مبارزه می‌کند، تولید کرده است؛ مانند پشه‌کش‌هایی که در تابستان استفاده می‌شود، ماده cembratrienol به‌اختصار CBT-ol تولیدشده توسط بیوتکنولوژی باعث از بین بردن حشرات حریص می‌شود. اگر شته‌ها بین نهال‌های گندم محافظت‌شده با CBT-ol و فاقد CBT-ol حق انتخاب داشته باشند قاعدتاً از انتخاب گیاهان درمان شده با CBT-ol اجتناب می‌کنند.

حشره‌کش‌های مصنوعی تولیدشده، نه‌تنها زنبورها بلکه همچنین سوسک‌ها، پروانه‌ها و ملخ‌ها را به خطر می‌اندازند. آن‌ها بر تنوع زیستی در خاک، دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و دریاها تأثیر می‌گذارند.

به گفته محققان، این تحقیق مقدمه‌ی یک تغییر بزرگ برای حفاظت از محصولات است، محققان در این راستا به‌جای اسپری کردن سموم مصنوعی که در بسیاری از موارد استفاده از آن‌ها گونه‌های مفید را نیز به مخاطره می‌اندازد، تعمداً میزان آفات را تشدید می‌کنند.

گیاه تنباکو الهام‌بخش محققان برای شروع این تحقیق بود. این گیاه، ماده‌ای به نام CBT-ol در برگ‌های خود تولید می‌کند و از این مولکول برای محافظت از خود در برابر آفات استفاده می‌کند. محققان با استفاده از ابزارهای بیوتکنولوژی مصنوعی بخش‌هایی از ژنوم گیاه تنباکو را که مسئول تشکیل مولکول‌های CBT-ol است جدا کردند. سپس این مولکول را در ژنومی از باکتری coli ساختند. باکتری‌های اصلاح‌شده ژنتیکی با سبوس گندم تغذیه می‌شوند و به‌صورت فعال مولکول CBT-ol را تولید می‌کنند.

چالش اصلی محققان در پایان روند تحقیقاتی، جداسازی CBT-ol از محلول مواد مغذی بود: محققان از روش بسیار کارآمد کروماتوگرافی که به‌اندازه‌ی کافی در مقیاس صنعتی کاربرد دارد و بر مینای فرایند تخمیر جداسازی از محلول را انجام دادند.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که اسپری CBT-ol برای حشرات غیر سمی است، اما هنوز هم در برابر شته‌ها محافظت می‌کند و ازآنجایی‌که تجزیه‌پذیر است در طبیعت انباشته نمی‌شود. علاوه بر این، آزمایش‌ها نشان داد که cembratrienol دارای اثر ضد باکتری بر روی باکتری‌های گرم مثبت است؛ بنابراین می‌توان از آن به‌عنوان یک اسپری ضدعفونی‌کننده در برابر باکتری‌های بیماری‌زا همچون Staphylococcus aureus و Streptococcus pneumoniae استفاده کرد.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن