ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی دارویی

مبارزه با آرتروز به وسیله هیدروژل ساخته شده از اکریل آمید

✅دانشمندان موفق به ابداع هیدروژلی با ساختار پایه ی اکریل آمید شده‌اند که در محیط التهاب تغییر شکل داده و دارو را آزاد می‌کند همچنین آب اضافی اطراف مفاصل را نیز به خود جذب می‌کند و از این طریق درد و التهاب را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.


?آرتروز مفاصل (Rheumatoid arthritis (RA بیماری خودایمنی طولانی مدتی است که منجر به التهاب و بدشکلی مفاصل می‌شود و حدود ۱ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در حالیکه محققان بسیاری رو شناخت بهتر بیولوژی RA متمرکز شده‌اند، سایر دانشمندان در حال ابداع روش‌های پیشرفته برای کم کردن و یا تسکین نشانه‌های بیماری هستند. اخیراً محققان کره‌ای یافته‌های خود را مبنی بر ابداع یک هیدروژل جدید برای درمان RA و سایر بیماری‌ها، منتشر کردند.

?یافته های این پژوهش جدید می‌تواند برای جذب مایعات اضافی و رها کردن دارو در مفاصل متورم به کار برده شود. در RA سیستم ایمنی به بافت نرم مفاصل حمله می‌کند که در نهایت موجب انباشتگی مایع زلالی می‌شود. در حالیکه این مایع شفاف عامل روغن کاری مفاصل و قوت دادن به آنها است مقدار اضافی آن باعث تورم و درد می‌شود. جلوگیری از این تورم برای مدت‌ها هدف درمانی برای اختلالات التهاب مفاصل بوده است.

?سلول‌های ایمنی موجود در مفاصل منبع اصلی نیتریک اکساید (NO)، گازی با خواص فیزیولوژیک مختلف، هستند. درمان های کنونی RA مبتنی بر داروهای ضد التهابی هستند که درد و التهاب را تسکین می‌دهند. اما دانشمندان یک روش چالش برانگیزتر را امتحان کردند که خود NO را هدف قرار می‌دهد. NO مولکولی ناپایدار است که قبل از اتصال به مولکول‌های دیگر تنها کمتر از ۱۰ ثانیه در گردش خون باقی می‌ماند.

?نیتریک اکساید یک شمشیر دولبه است از طرفی التهاب را تنظیم می‌کند و با کشتن پاتوژن‌های خارجی از بدن محافظت می‌کند و از سوی دیگر مقدار اضافی آن سمی است و ممکن است باعث ایجاد RA یا سایر بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های قلبی عروقی وهمچنین سرطان شود.

?این تیم تحقیقاتی ژلی جدید را ابداع کردند که به این مولکول‌های موقتی حساس است. این ژل با استفاده از اکریل آمید به عنوان ماده پایه و یک اتصال دهنده‌ی متقاطع جدید ساخته شده است. فرم پلیمری اکریل آمید برخلاف فرم مونومری آن سمیت پایینی دارد و می‌تواند مقادیر زیادی از آب را به خود جذب کند. به علاوه ماده‌ی اتصال دهنده NOCCl پل‌هایی بین مولکول‌های اکریل آمید تشکیل می‌دهد و شبکه‌ای می‌سازند، که می‌تواند دارو را در درون خود به دام بیاندازد. وقتی که NO پل‌های NOCCl را می‌شکند ژل تغییر ساختار می‌دهد، دارو را آزاد می کند و مایع جدید را به خود جذب می‌کند.

?این مطالعه اولین هیدروژل درمانی حساس به گاز را معرفی می‌کند که از یک اتصال دهنده ی قابل برش برای نیل به هدف خود استفاده می‌کند. این هیدروژل سریعا در پاسخ به NO باد می‌کند در حالیکه در تماس با سایر گازها واکنشی نشان نمی‌دهد. کاربرد این هیدروژل به عنوان یک سیستم انتقال داروی حساس به NO توسط رهایش موثر دارو پس از تزریق NO ثابت شده است؛ همچنین نشان داده شده است که هیدروژل پس از ترشح NO از سلول‌های کشت داده شده باد می‌کند. این هیدروژل می تواند برای کاربردهای بسیاری مفید واقع شود؛ برای مثال: وسایل رسانش دارو، تنظیم کننده‌های التهاب وهمچنین به عنوان داربست برای بافت.

?با وجود اینکه این یک مطالعه ی ابتدایی است اما تیم اثبات کرد که NOCCl یک اتصال دهنده است که به صورت موثر و اختصاصی با NO واکنش می‌دهد. محققان در حال حاضر روی یک هیدروژل با اندازه‌ی نانو در مدل‌های موشی RA کار می کنند به علاوه این هیدروژل‌ها می‌توانند برای سایر بیماری‌هایی که با بیان بالای NO شناخته می‌شوند نیز موثر واقع شوند، و شاید حتی به عنوان یک سنسور محیط زیستی نیز کاربرد داشته باشد زیرا گاز NO یک گاز آلاینده است که توسط دود ناشی از وسایل نقلیه در محیط آزاد می‌شود.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مبارزه با آرتروز به وسیله هیدروژل ساخته شده از اکریل آمید – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن