عفونت باکتریاییمقاومت آنتی بیوتیکی

مبارزه با باکتری‌های مقاوم به دارو به کمک ابزار جدید

دانشمندان مؤسسه تحقیقاتی مرکز بهداشت دانشگاه مک‌گیل (RI-MUHC) ابزار جدیدی را برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم به دارو شناسایی کرده‌اند. در حال حاضر، اطلاعات کمی درباره مکانیسم‌های دخیل در مقاومت میکروبی در اختیار محققان قرار دارد. این مکانیسم‌ها، استراتژی‌هایی هستند که باکتری‌ها را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها بی‌تفاوت و از بین بردن آن‌ها را تقریباً غیرممکن می‌سازند. این امر با ایجاد عفونت‌های مزمن، در زمینه درمان و بهبودی دردسرساز خواهد شد.


تیم تحقیقاتی RI-MUHC هدف سلولی جدیدی را کشف کرده‌است که می‌تواند باکتری Pseudomonas aeruginosa را تضعیف کند. P. aeruginosa یک میکروب خطرناک است که می‌تواند به طیف گسترده‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شود و به‌همین دلیل به درمان‌های آنتی‌بیوتیکی نیز مقاوم خواهد شد. یافته‌های این مطالعه جدید در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده‌است.

دکتر Dao Nguyen، نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: “ما یک عملکرد جدید مهم را در تحمل آنتی‌بیوتیکی شناسایی کرده‌ایم که می‌تواند در افزایش فعالیت آنتی‌بیوتیک‌های فعلی نقش داشته باشد. این یافته‌ها در بهبود اثربخشی آنتی‌بیوتیک‌ها و جلوگیری از درمان‌های ناموفق مکرر بسیار اهمیت دارند.”

عفونت ریه ناشی از P. aeruginosa، علت اصلی مرگ هزاران نفر از بیماران مبتلا به فیبروز سیستیک است. این باکتری در ایجاد بسیاری از عفونت‌های جدی دیگر نیز نقش دارد که در افراد مبتلا به نقص و یا سیستم ایمنی ضعیف به‌ وفور دیده می‌شود. Nguyen ادامه داد: “P. aeruginosa باعث ایجاد عفونت‌های مکرر ریه در افراد مبتلا به فیبروز سیستیک می‌شود، به‌گونه‌ای که از بین بردن آن‌ها توسط کوکتل‌های قوی‌ترین آنتی‌بیوتیک‌های موجود نیز، امکان‌پذیر نیست.”

با توجه به کثرت عفونت‌های ایجاد شده به‌وسیله این باکتری (۵۱،۰۰۰ مورد عفونت مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی در هر سال) و مقاومت ذاتی آن به اکثر آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم، مرگ‌ومیر ناشی از عفونت‌های P. aeruginosa بسیار شایع است. به‌طوری‌که مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در ایالات متحده، این باکتری را در لیست “باکتری‌های کابوس” رده‌بندی کرده‌است. این باکتری یکی از علل شایع عفونت‌های مرتبط با مراقبت‌های بهداشتی از قبیل پنومونی، عفونت‌های دستگاه ادراری یا جریان خون و عفونت‌های بعد از جراحی است.

Dorival Martins، یکی از همکاران ارشد در آزمایشگاه Nguyen، افزود: “بسیاری از باکتری‌ها مانند P. aeruginosa، زمانی‌که به آرامی رشد می‌کنند و یا رشد نمی‌کنند، نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌شوند. این یک مشکل اساسی است، زیرا بسیاری از عفونت‌های مزمن از باکتری‌هایی ناشی می‌شوند که به آرامی در حال رشد هستند و یا در بدن میزبان به‌صورت غیرفعال زندگی می‌کنند. بنابراین، این امر باعث ناموفق بودن درمان و عود عفونت در بیماران می‌شود.”

یک هدف آنزیمی جدید برای آنتی‌بیوتیک‌ها

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد زمانی‌که P. aeruginosa در معرض استرس و یا کمبود مواد مغذی قرار می‌گیرد، از یک سیستم سیگنالینگ استرس و آنزیم دفاعی (سوپراکسید دیسموتاز) برای تغییر غشای سلولی خود استفاده می‌کند. در نتیجه این تغییر، نفوذپذیری آن نسبت به مولکول‌ها کاهش یافته و از ورود آنتی‌بیوتیک‌ها به سلول باکتری ممانعت می‌شود.

محققان دریافته‌اند که مهار فعالیت آنزیمی و یا سیستم سیگنالینگ استرس، می‌تواند آسیب‌پذیری پاتوژن را نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها افزایش دهد.

Nguyen ادامه داد: “تاکنون، تحمل آنتی‌بیوتیکی در باکتری‌های کند رشد به‌طور گسترده این تصور را به‌وجود آورده‌است که اهداف آنتی‌بیوتیکی در سلول‌های خاموش وجود ندارند و یا در دسترس نیستند. یافته‌های ما چیزی فراتر از آن را نشان می‌دهد. ما ارتباط جدیدی را بین آنزیم دفاعی استرس، تنظیم نفوذپذیری غشا و تحمل آنتی‌بیوتیکی یافته‌ایم. کشف این هدف سلولی امیدوار کننده می‌تواند در بلند مدت سودمندی آنتی‌بیوتیک‌های را افزایش دهد و حتی انواع مؤثرتری را نیز ارائه دهد.”

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن