آفات و بیماری هابیوتکنولوژی کشاورزیعلف‌های هرز و مقاومت به علف‌کش

مبارزه با علف‌های هرز، برای باکتری‌های مفید خاک مضر است

✅با افزایش روزافزون توجه عمومی به سلامت خاک، محققین دانشگاهی در حال تحقیق روی میزان تأثیر علف‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها بر میکروب‌های خاکزی، چه با کاربرد مستقیم روی خاک یا گیاه و چه از طریق ضدعفونی کردن بذر، هستند.


?بررسی‌ها نشان می‌دهند که هنوز مسائل زیادی درباره آثار ترکیبی اجزای فعال و خنثی، نمک‌ها، سرفکتانت‌ها و آفت‌کش‌های ترکیبی بر روی ابعاد مختلف زیستی، ناشناخته مانده است.

?باوجود این، آخرین تحقیقات انجام‌شده، وقوع فعل‌وانفعالات غیرمنتظره‌ای را آشکار می‌کنند. به‌عنوان‌ مثال، درحالی‌که شما درحال مبارزه با علف‌های هرز در روی زمین هستید، ممکن است ناخواسته به باکتری‌های سودمند زیر زمین آسیب بزنید.
محققین دانشگاه Cornell اخیراً متوجه آثار منفی استفاده از علف‌کش گلایفوسیت بر باکتری مفید خاک، سودوموناس شده‌اند. این تحقیق در شرایط آزمایشگاهی و با استفاده از اسید سوکسینیک ارگانیک به‌عنوان ماده کشت‌دهنده برای آزمایش تأثیر گلایفوسیت بر باکتری مورد اشاره انجام شده است.

❓اما باکتری‌های مفید خاک چگونه عمل می‌کنند؟

?لادمیلا آریستیلد، استادیار مهندسی زیست‌محیطی دانشگاه Cornell، این‌گونه توضیح می‌دهد: «باکتری‌های سودمند سودوموناس در خاک می‌توانند باعث رشد گیاهان زراعی شوند. آن‌ها می‌توانند با تولید هورمون‌های شبه گیاهی و قارچ‌کش‌های طبیعی، رشد گیاه را افزایش داده و از گیاه در برابر قارچ‌های مشکل‌سازی مانند پیتیوم و فوزاریوم دفاع کنند.»
این محقق اضافه می‌کند: «مطالعات قبلی گزارش داده‌اند که تراکم باکتری‌های سودمند با نفوذ علف‌کش گلایفوسیت به زیر زمین کاهش می‌یابد. تحقیق ما درباره یافتن چرایی این رویداد است.»

?یافته‌ها نشان می‌دهند که گلایفوسیت، تولید آمینواسید و اجزای متابولیک را در میان گونه‌های سودوموناس، به‌طور یکسان مورد هدف قرار نمی‌دهد. به‌عنوان ‌مثال، هنگامی‌که باکتری Pseudomonas protegens که از آن برای کنترل بیولوژیک غلات استفاده می‌شود و P. fluorescens که عامل کنترل بیولوژیک قارچی برای درختان میوه است، در معرض غلظت‌های متفاوت گلایفوسیت قرار گیرند، هیچ آثار بیماری در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. اما در دو نوع از P.putida که از آن‌ها به‌عنوان عامل بیوکنترل قارچی در ذرت و دیگر گیاهان استفاده می‌شود، رشد باکتری‌ها به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

?این عضو «کانون اتکینسون برای آینده‌ای پایدار» در دانشگاه Cornell می‌افزاید: «اگر یک کشاورز از P. fluorescens به‌عنوان کنترل‌کننده بیولوژیک استفاده کند، احتمالاً استفاده از گلایفوسیت برای او مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر از P.putida برای کنترل بیولوژیک قارچ‌ها در خاک استفاده نماید، علف‌کش فوق به‌احتمال زیاد مانع فعالیت مفید باکتری‌ها خواهد شد. لذا در این‌گونه مواقع، کشاورزان باید بدانند که کدام عامل کنترل بیولوژیک می‌تواند آسیب‌پذیر باشد.»

?ترجمه: مریم باورساد

#باقی_مانده_سموم

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

مبارزه با علف‌های هرز، برای باکتری‌های مفید خاک مضر است – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن